Чаша црвено вино, прочитај колку многу помага на здравјето

Posted by & filed under ПО ДОМА.

Речиси секој кој живее стресен начин на живот (а кој не живее под стрес во денешно време?) знае дека чаша вино е одличен начин за опуштање. Најдоброто од сè е што оваа навика доаѓа со бројни здравствени придобивки. Во продолжение, дознајте за што точно се работи. Виното го намалува холестеролот Црвеното вино има значителен ефект… Read more »

Црвени шпагети со црвено вино

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Ако сакате да изненадите некого со нешто што нема видено, ова е полн погодок – Црвени шпагети со црвено вино. Иако, вкусот можеби и нема да биде којзнае колку различен од обични, бели шпагети, сепак овде ќе ловите со визуелноста… Состојки за 4 порции: 4 чаши вода 1 шише црвено вино (во рецептот користат каберне)… Read more »

Зошто треба да пиете црвено вино?

Posted by & filed under ЕВОЛУЦИЈА.

Постои ли поголемо уживање од чаша црно вино полна со сладок мирис, силен вкус и убава темно црвена боја? Имаме добри вести за оние кои го обожаваат овој пијалок – експертите велат дека црвеното вино е одлично за здравјето. Научниците откриле дека ресвератролот кој го содржи црното вино го брани нашето тело од голем број… Read more »