7 знаци кои не смеете да ги игнорирате кај вашето дете!

Posted by & filed under ПО ДОМА.

Знаци кои покажуваат дека детето може да има психички проблеми во иднина може да се забележат кога едно лице е 3-годишна возраст. Дејствата на родителите понекогаш ги поттикнуваат децата да ги демонстрираат овие знаци. Проблемот е во тоа што родителите обично не сметаат дека овие знаци се од големо значење. Ова се неколку клучни карактеристики на… Read more »

Необични и љубопитни факти за бебињата родени во февруари

Posted by & filed under ПО ДОМА.

Февруари е единствениот месец од годината со најмалку денови. И токму тоа го прави посебен. Специјалисти се луѓе кои се родени во февруари. Ќе ве запознаеме со некои љубопитни факти за бебињата родени овој месец и пред се за квалитетите кои овие луѓе ги развиваат во нивните животи во иднина. Тие се тивки Бебињата родени… Read more »

Фејсбук не е место за мали деца

Posted by & filed under ПО ДОМА.

Фејсбук не е место за мали деца. Ова го напишале повеќе од 100 лекари и експерти во писмо до основачот на социјалната мрежа, Марк Зукерберг. Педијатри тврдат дека малите деца не се подготвени да имаат свои профили и ја поттикнуваат компанијата да ја повлече апликацијата, насочена кон деца на возраст под 13 години. Експертите тврдат… Read more »

Дали сте му родител или таксист на детето?

Posted by & filed under ПО ДОМА.

Во желбата да им овозможат на децата сѐ што можат, многу родители често претеруваат. Посебно кога се во прашање активности надвор од училиште: курс по странски јазик, тренинг, работилница… Кога треба да се вклучи алармот дека вашето дете има премногу обврски? И за  колку од тие обврски треба да оди од едниот крај на градот… Read more »

Родители ги чувале децата заробени во окови и синџири

Posted by & filed under ПО СВЕТОТ.

Полицијата во Калифорнија уапси брачна двојка откако доби дојава дека ги чувале нивните 13 деца заробени во семејната куќа, оковани во синџири. Дејвид Ален Турпин (57) и Луиз Ана Турпин (49) се приведени под обвиненија за измачување, лишување од слобода и загрозување на животот на малолетник. Двојката со децата на возраст од две до 29 години… Read more »

Успешно воспитување на децата само со договор

Posted by & filed under ПО ДОМА.

Успешното воспитување може да се постигне само со договор на родителите и сите други членови на семејството. Како ова може да се постигне, без да се испокарате едни со други? За почеток, важно е сите домашни, вклучувајќи го и постариот брат или сестра, да се согласат со упатствата за одгледување за кои сите мора да… Read more »

Квалитетно поминато време со деца од предучилишна возраст

Posted by & filed under ПО ДОМА.

Секаде слушаме и читаме „поминете квалитетно време со вашите деца“ „Бидете со вашето дете“ и сл. но не секогаш имаме идеја како поминатото време да направиме да биде „квалитетно“ со нашето дете кое има 3 или 4 години, кое е полно со енергија и го бара од нас невозможното. Денес решив да ви предложам неколку игри кои на… Read more »

Несакам да имам деца – престанете да ми кажувате дека ќе го сменам мислењето!

Posted by & filed under МУАБЕТ.

Една од пет жени во САД нема да има биолошко дете и Кристен Реитер е една од нив. Уште во младоста таа знаела дека нема да сака да има деца и покрај кажувањето од многумина, вклучувајќи го и нејзиниот доктор дека ќе го смени мислењето. Погледнете за што станува збор… (125) Тим ЗА -0%  … Read more »

Што да им подарите на децата, а тоа да не бидат играчки?

Posted by & filed under ПО ДОМА.

Време е за подароци, а ако сте меѓу оние кои би сакале да го избегнат купувањето играчки, ви предлагаме идеи што да им подарите на децата. Овие подароци се идеални за деца од пет години па нагоре. Паричник На учениците паричникот ќе им дојде како вистински подарок. Паричникот може да биде подарок и за помалите… Read more »

Не го терајте детето да се фотографира со Дедо Мраз

Posted by & filed under ПО ДОМА.

Ако прво го учите да не разговара со непознати, а потоа го терате да седне во скут кај непознат чичко иако тоа се плаши, тогаш сосема ќе го збуните детето. Ние сме речиси сигурни дека се ретки родителитекои во семејниот албум не поседуваат фотографија од расплакано дете во скутот на Дедо Мраз. Ако годинава по… Read more »

Заборавете предрасуди – Родителите муслимани кои накитија елка за посвоените христијански деца

Posted by & filed under ПО ДОМА.

Оваа инспиративна и длабоко човечка сторија доаѓа од Велика Британија, развиено општество кое и покрај големиот број на културни групи и различности, знае да најде убави моменти и да прескокне преку некои бариери од стеротипи. Станува збор за Саџад и Рифат, брачен пар муслимани кои живеат во Британија, а кои поради неможноста да имаат деца,… Read more »

Кога фотографирањето на децата со Дедо Мраз не оди по планот…

Posted by & filed under ПО ДОМА.

Празничната еуфорија започна, елките веќе се китат во домовите, а најмалите со нетрпение ги очекуваат своите новогодишни подароци. Родителите традиционално ги водат своите дечиња кај Дедо Мраз, за да им направат совршена новогодишна и божиќна честитка. Но… понекогаш фотосесијата не завршува според очекуваното. Во продолжение погледнете фотографии од деца кои не се радуваат што го… Read more »