Брз колач од афион и гриз, по рецептот на баба

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Наједноставните колачи воедно се и највкусни. Се наоѓаат во секоја ситуација, кога ви треба нешто набрзина, а овој старински рецепт влегува во таа категорија. Состојки: – 2 шолји (од 200ml) шеќер – 2 шолји јогурт – Шолја гриз – Шолја масло – 1 ½ шолја брашно – 7-8 лажици афион – Пакетче прашок за печиво –… Read more »

Колач со вишни и јогурт: Совршен и едноставен десерт

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Освежувачки колач подготвен по стар рецепт… СОСТОЈКИ: – 250 гр брашно – 3 јајца – 120 гр путер – 180 гр шеќер – 1/2 кесичка прашок за печиво – 2-3 лажици јогурт – кора од лимон – 100 гр лешници или бадеми – 1/2 кг исчистени зрели вишни (засладени) – шеќер во прав за посипување… Read more »

Роше бомбици готови за 30 минути

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Се вели дека најдобрите колачи се подготвуваат брзо и лесно, а ги содржат омилените состојки. Такви се бомбиците Фереро Роше од Нутела и лешници. За нив потребни ви се само 5 состојки, а вкусот и задоволството се незаменливи. Потребни состојки: – 100g лешник наполитанки – 150g лешници – 200g Нутела – 150g чоколадо за готвење… Read more »

Рецепт за најкремастиот чоколаден пудинг кој сте го пробале

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Неверојатно кремаст, богат и полн со чоколадо – овој пудинг е сè она што ви треба после напорниот работен ден. Дури и да не сте голем љубител на благите работи ова е нешто кое навистина морате да го пробате… Состојки – 1 1/2 чаша слатка павлака – 1/2 чаша млеко – 150 g темно чоколадо… Read more »

Десерт на брзина: Колаче од кокос и ореви

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Лесните и кремасти колачи и торти се десерти кои луѓето секогаш ги претпочитаат како одличен завршеток на вкусниот ручек. Овој колач е збогатен со ореви и кокос кои му даваат посебен вкус на кој долго ќе се сеќавате. Состојки: Пандишан: – 6 белки, – 6 лажици шеќер – 100 g кокос – 100 g мелени… Read more »

Чоколадни палачинки полнети со карамела

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Палачинките се еден од омилените десерти не само на децата туку и на возрасните. За тие да бидат уште повкусни овој пат ви нудиме рецепт за чоколадни палачинки со вкусен карамел сос. Рај за непцата и сите останати сетила! Состојки: – 2 јајца – 1 чаша какао во прав – 3 ½ лажици путер, на… Read more »

Здрави домашни плочки кои ќе посакате да ги вкусите веднаш

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Ако сте од оние кои накачиле неколку килограми плус или пак едноставно сакате здрави слатки нешта, време е за едноставен рецепт, кој не содржи додатен шеќер. На прв поглед можеби ви изгледа дека има многу состојки, но ве уверуваме дека сите се лесно достапни, постапката е едноставна, а резултатот е повеќе од одличен. Време е… Read more »

Брз рецепт без печење: Чоколаден ролат со банана и бисквити

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Вкусниот ролат збогатен со сочниот шмек на овошје е идеален за сите љубители на слатките, од најмлади до најстари. Се подготвува брзо, лесно и без печење. Потребни состојки: – 250g маргарин – 300g мелени бисквити – 150g шеќер во прав – 4 јаболка – 3 пасирани банани – 4 цели банани – 100g чоколадо за… Read more »

Баунти колачи: Десерт готов за 10 минути

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Баунти чоколадите се познати по вкусот во кој уживаат сите љубители на комбинацијата од кокос и чоколадо. За да не излегувате до продавница додека е жешко, истите може да си ги подготвите дома, за само 10 минути. Потребни состојки: – 200 ml млеко – 150 g кокос – 400 g шеќер – 400 g чоколадо… Read more »

Рецепти за домашни, посни колачи

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Иако состојките се ограничени, вкусот и декорација не секогаш мора да бидат „сиромашни“. Кога е време на пости, еве што може да се подготвите и да се засладите без грижа на совест: Бомбици со банана и кокос Потребни состојки: – 200g кокос – 2 банани – 200g шеќер во прав – 200g посни бисквити, мелени… Read more »

Едноставен колач од бисквити и пудинг за 10 минути

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Ова е уште еден брз и лесен десерт кој ќе го изедете уште побрзо отколку што сте го подготвиле. Кремаст е и чоколаден, па совршен е за послужување во секоја пригода. Потребни состојки: – 1,5 l млеко – 100g чоколадо за готвење – 4 чоколадни пудинзи – 8 лажици шеќер – 300g бисквити – 2… Read more »

Чоколаден колач со скриено изненадување

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Интересен колач кој на прв поглед воопшто не изгледа поразличен од другите, но изненадувањето кое се крие внатре го прави идеален за Денот на вљубените. Доколку сакате да го изненадите вашиот сакан или сакана со нешто навистина поразлично, овој рецепт ќе ви покаже како на едноставен начин да припремите вистинско слатко задоволство. Потребни состојки: За… Read more »