Лекарите во шок: 14-годишно дете снесло 2 јајца во ординација и признало дека тоа не е прв пат

Posted by & filed under ПО СВЕТОТ.

Ако може да му се верува на 14-годишниот Акмал Русли од Гове во Индонезија, тој минатите две години снесол 20 јајца. Акмал вели дека редовно снесува јајца од 2016. година. Последните две јајца ги снесол пред очите на шокираните лекари, кои и натаму не можат да веруваат дека ваквo нешто е можно. Лекарите се сомневаат… Read more »

Развојот на детето има 7 фази, најкритични се првите 3 години!

Posted by & filed under ПО ДОМА.

Решавачка улога при развој на детето во псхички стабилна личност имаат родителите, додека траумите од раното детство имаат далекусежни последици. На почетокот од својот психички развој секое дете се наоѓа во т.н. аутистична фаза. Поради незрелоста на сетилата, детето ги прифаќа само оние доживувања кои ги чувствува на своето тело. Но, како изминува времето така се… Read more »

Татко и ќерка се вљубиле, ја забременил, и добиле син…

Posted by & filed under ПО СВЕТОТ.

Маж од Северна Каролина е уапсен под обвинение за инцест откако ја оставил својата сопруга и добил дете со својата ќерка која пред многу години ја дал на посвојување, пишува „Индепендент“. Стивен Валтер Пледл (42) и неговата биолошка ќерка Кети Роуз Пледл (20) се уапсени минатата недела во својот дом во Кигтингдал откако бившата сопруга… Read more »

11 особини кои ги наследуваме од таткото

Posted by & filed under ЕВОЛУЦИЈА.

Тоа е првата работа што ја правиме многу од нас кога ќе го сретнеме бебето на нашата пријателка, веднаш го споредуваме со неговите родители. Не можеме, а да не забележиме чии очи гледаат во нас, од кој од двајцата родители ја наследило бојата на коса или од кој го наследил тоа топче што го има… Read more »

Успешно воспитување на децата само со договор

Posted by & filed under ПО ДОМА.

Успешното воспитување може да се постигне само со договор на родителите и сите други членови на семејството. Како ова може да се постигне, без да се испокарате едни со други? За почеток, важно е сите домашни, вклучувајќи го и постариот брат или сестра, да се согласат со упатствата за одгледување за кои сите мора да… Read more »

Малиот што за малку ќе беше ручек на неколку ајкули

Posted by & filed under ПО СВЕТОТ.

За среќа, со помош на дрон, ајкулите биле забележани на време. Артем Ткаченко со својот дрон на Бахамите снимил престрашно видео. Тој од плажата со дрон го сминал океанот, кога едно дете влегло во плиткото да се капе. Меѓутоа, тогаш Артем на камерата видел нешто ужасно. На детето му се доближиле четири огромни ајкули. Веднаш почнал… Read more »

Суд: Маж е одговорен за детето зачнато без негово присуство

Posted by & filed under ПО СВЕТОТ.

Судот во Јапонија прогласи еден маж за законски одговорен за неговото биолошко дете, покрај тоа што бебето е родено неколку години откако тој се развел со сопругата, и не учествувал во нејзиното зачнување. Судот за семејни спорови во Нари ја отфрли тужбата на 46-годишниот странец, кој се обидел да ја избегне законската обврска кон својата… Read more »

Рајан има само 6 години, а веќе заработил 11 милиони долари!

Posted by & filed under ПО СВЕТОТ.

6 годишниот Рајан, водител на популарниот Јутјуб канал Ryan ToysReview, веќе е мултимилионер, пишува Форбс. Имено, Рајан се најде на листата од јутјубери кои најмногу заработиле во 2017 година. Ова детенце во оваа година, според податоците на Форбс, заработил 11 милиони долари, па така го завзеде осмото место на листата на Јутјуб ѕвезди кои најмногу… Read more »

Како се чувствува бебето во матката кога мајката плаче?

Posted by & filed under ПО ДОМА.

Сите знаеме дека на нероденото бебе влијае она што го јадеме и пиеме, но што е со она што го чувствуваме за време на бременоста. Бебето во матката може да ги почувствува негативните емоции на мајката. Најновите истражувања покажуваат дека ембрионот стар шест месеци може да го почувствува расположението на мајката. И тоа не само… Read more »

Запознајте ја деветгодишната мала самовила што скејта профи

Posted by & filed under JAM SESSION.

Аххх, Бразил. Земјата на самбата, капоерата и брилијантните фудбалери, они навистина знаат како да “работат“ со нозете. Истото се чини дека однесува и на скејтбординг, ако ја погледнете оваа млада девојка која покажува неверојатен талент за овој спорт. Следната суперѕвезда што е во најава е деветгодишната Рејса Лел, позната во нејзината родна земја како “Fadinha… Read more »

Децата треба да спијат со мајките до 4 години

Posted by & filed under ПО ДОМА.

Мислењата за тоа дали децата треба да спијат со родителите се многу различни, подеднакво како што се различни и одговорите за возраста до која треба да се случува тоа. Сепак најновите истражувања на научниците покажуваат дека за децата е најдобро да спијат заедно со родителите до 4-годишна возраст. „Доколку спијат одделно, мајката и детето потешко се… Read more »

Полицаецот што што ќе ви го направи денот

Posted by & filed under ПО СВЕТОТ.

Се вели дека доброто дело го осветлува темниот свет, а тоа не може да биде пореално кога станува збор за потегот на полицискиот службеник од Грин Беј – Дарил Робинсон. Во понеделникот, на 23-ти октомври, Робинсон одговорил на повикот од локалното основно училиште за дете кое не било земено од родител или старател. Кога пристигнал,… Read more »