Запознајте ги МИ5, британската разузнавачка служба

Posted by & filed under ДОКУМЕНТАРКА.

Во 2009 година се одбележа еден век од постоењето на една од најтајните организации кои скоро 100-на години, никој надвор од највисоките владини функционери нема ниту да ви признае дека постои… МИ5 е најстарата разузнавачка служба во светот и една од најсофистицираните алатки на британската влада. Нејзините вработени работат во тајност и не се јавно… Read more »

Посeтете ја Северна Кореја од удобноста на вашиот дом или канцеларија

Posted by & filed under ДОКУМЕНТАРКА.

Малку се оние туристи кои успеваат да ѕирнат што има зад железната завеса на диктаторот од Северна Кореја. Едно е битно, секој што ќе успее во својата намера да ја посети оваа земја ќе види многу поразлична земја од онаа на која сме навикнати да ја гледаме преку вообичаените слики од лансирање на проектили и… Read more »

Светска Војна В – Кога вонземјаните ќе нападнат

Posted by & filed under ДОКУМЕНТАРКА.

Илјадници години човештвото се прашува дали има вонземјани во универзумот. Шансите тие да постојат во некаква форма се големи. Денес, астрономите веќе испраќаат пораки во вселената, но што ако овие пораки се интерпретирани како закана и вонземјаните ги сметаат луѓето за непријатели. Што ќе се случи кога вонземјаните ќе не нападнат? (12) Тим ЗА -0%… Read more »

Што ќе се случува по падот на ИСИС?

Posted by & filed under ДОКУМЕНТАРКА.

Терористичката групација ИСИС губи. Во 2014 година имаше територија со големина на Велика Британија и популација од 11 милиони луѓе. Сега веќе има изгубено повеќе од 60% од таа територија и популација од нешто под 2,5 милиони. Тоа е резултат од тоа што ИСИС си направи непријатели на сите страни – Сирија и руски трупи… Read more »

Зошто Кина гради острови во јужното кинеско море?

Posted by & filed under ДОКУМЕНТАРКА.

Кина гради вештачки острови забрзано во последните две години во Јужното Кинеско море, предизвикувајќи негодувања и инциденти кај другите држави во тој регион – Филипините, Брунеи, Виетнам и Индонезија. Од друга страна, САД имаат многу сојузници во тој регион и ја користи својата огромна морнарица за да патролира во интернаионалните води и да ги одржува… Read more »

Популизмот што ни го менува светот

Posted by & filed under ДОКУМЕНТАРКА.

Од улиците на Торино до Силиконската Долина, говорите за моќта на народот го зафаќаат светот во кој живееме. Со зголемувањето на фрустрациите и распадот на стариот поредок во светот, кој навистина ги има одговорите? Насекаде низ светот популистичките лидери се поврзуваат со гласачите кои им е смачено од фини политики и кои го исфрлаат гневот… Read more »

Запознајте го Абу Азраел, ирачкиот “Рамбо“

Posted by & filed under ДОКУМЕНТАРКА.

Во ирачката армија и на социјалните мрежи, човекот е икона. Абу Азраел, шиитски муслиман кој е некаква си персиска верзија на Рамбо, е дел од војската која помогна да се одбие групата на Исламска Држава во Ирак. Овде, запознајте го лично и персонално  🙂   (1742) Тим ЗА -0%     Тим ПРОТИВ 0% Гласањето… Read more »

10 земји кои неможе никој да ги освои

Posted by & filed under ДОКУМЕНТАРКА.

Кога станува збор за одбраната, некои земји се посигурни од други. Од нации со масивни војски до државички со неверојатен терен, погледнете го прегледот на 10-те земји кои е невозможно да им направите инвазија.   (2554) Тим ЗА -0%     Тим ПРОТИВ 0% Гласањето е затворено   

Роналдо – Il Fenomeno

Posted by & filed under ДОКУМЕНТАРКА.

Еден од најдобрите напаѓачи во светот на фудбалот, за многумина и најдобар – Роналдо, вистинскиот Роналдо! Документарен филм во кој зборуваат неговите соиграчи од репрезентацијата, ако не разбирате англиски, барем ќе се изнагледате убави голови… (46) Тим ЗА -0%     Тим ПРОТИВ 0% Гласањето е затворено   

Зошто светот е загрижен за Турција?

Posted by & filed under ДОКУМЕНТАРКА.

Како турскиот претседател стекна толку моќ? Кратко видео каде се спомнуваат историските црти и потези со кој се соочила Турција од Ататурк до Ердоган и двајцата портретирани како диктатори во ова видео, но во две спротивни крајности еден со друг. Како ќе се одвиваат работите во Турција, а со тоа и во регионот останува да… Read more »

Како Америка стана суперсила?

Posted by & filed under ДОКУМЕНТАРКА.

Со преку 800 воени бази низ целиот свет, САД е неприкосновено најмоќната нација на светот. Но, не било отсекогаш така. Имало и време кога Америка играла небитна улога во светсските случувања. Во ова кратко видео, погледнете ја трансформацијата низ која прошла модерна Америка. (123) Тим ЗА -0%     Тим ПРОТИВ 0% Гласањето е затворено… Read more »

Од шпион до претседател: Издигнувањето на Владимир Путин

Posted by & filed under ДОКУМЕНТАРКА.

Владимир Путин владее со Русија од 1999 година. За сето тоа време ја обликува Русија во авторитарно и милитаристичко општество. Советскиот сојуз кога се распадна на 15 нови држави, вклучувајќи ја и Руската Федерација, во очите на Путин изгледаше како Русија само што изгубила преку 2 милиони квадратни милји од својата територија. Погледнете го краткото… Read more »