САД не му дава виза на Марадона поради навредa на Трамп

Posted by & filed under ПО СВЕТОТ.

САД не му дозволува влез на Диего Марадона пореди навреди упатени на адреса на претседателот Донлад Трамп. Во интервју за емисијата „Буенос Диас Америка”, адвокатот на Диего Марата објасни која е заднината на целата приказна и што точно се случило. Аргентинската фудбалска легенда неодамна како гостин на венецуелскиот ТВ канал „ТелеСур” беше запрашан за мислење… Read more »

Незгодното прашање дали Трамп е ментално ок да ја води Америка

Posted by & filed under МУАБЕТ.

Самиот Трамп ги предизвикува како магнет да се залепат прашањата за неговата ментална состојба, сега кога скоро секоја голема телевизиска куќа отоврено дискутира дали претседателот ја има когнитивната стабилност да си ја врши работата. Арно ама, психијатрите и експертите за ментално здравје ги нема никаде во оваа дебата… (19) Тим ЗА -0%     Тим… Read more »

Што всушност се случува со блокадата на американската влада

Posted by & filed under ПОД ШИРОКА КРОШЊА.

Стотици илјади државни службеници во САД денес не мораа да отидат на работа бидејќи сојузната влада е блокирана, од петокот на полноќ. Но, Сенатот денес попладне уште еднаш ќе гласа за договорот за буџетот со што би требало да се одблокираат државните служби. Претходните обиди за компромисно решение околу буџетот кое би ги задоволило мнозинските… Read more »

Мојот е поголем од твојот

Posted by & filed under ПОД ШИРОКА КРОШЊА.

Зарем дојдовме до оваа состојба. Вакво прашање си поставија многумина по неодамнешното јавното „мерење“ на големината на нуклеарниот арсенал на Америка на Трамп и Северна Кореја на Ким. Некои посочуваат дека пред влегувањето на милијардерот во Белата куќа, кој месецов одбележува една година од инаугурацијата во нов претседател на САД, било незамисливо еден лидер на… Read more »

Трамп ќе си продолжи како што си знае

Posted by & filed under ПОД ШИРОКА КРОШЊА.

Првата година од мандатот на Трамповата администрација помина релативно подносливо. Меѓутоа, место за оптимизам за 2018 – нема. Не беше толку лошо како што се очекуваше: за еден американски претседател кој во текот на кампањата постојано беше споредуван со автократски владетели од минатото и сегашноста, вакво резиме од првата година на функцијата може да се… Read more »

Северна Кореа само што го осуди Доналд Трамп на смрт…

Posted by & filed under ПО СВЕТОТ.

Ако мислите дека ова е некоја зафрканција, верувајте, не е! Иако, знаеме дека изгубени во секаков допир со реалноста, сеуште неможеме да престанеме да се превртуваме од смеење на последниве будалаштини од “Големиот Лидер“, каде официјално, се вели дека граѓаните на го осудија Доналд Трамп на смрт, според главниот државен весник во Северна Кореа. Во… Read more »

Нема Доналд Трамп, туку севернокорејците ќе го симнат Кин Јонг Ун од престолот

Posted by & filed under ПОД ШИРОКА КРОШЊА.

Од кој се плаши најмногу Ким Јонг? Не е Трамп, не е Кси, ниту Путин, туку од својот народ. Постои една стара корејска поговорка која вели: “Темно е директно под фенерот”. Тоа значи дека понекогаш одговорот ни е точно под носот. Додека светот се фокусира на надворешни фактори за да изнајдат решение за проблемот со… Read more »

Пред една година Трамп беше херој на десницата во Европа. Повеќе не е…

Posted by & filed under ПОД ШИРОКА КРОШЊА.

Пред една година, западните демократии се опоравуваа од најголемиот политички шок со децении. Американските гласачи штотуку направија реалити тв ѕвезда во најмоќната личност на светот. Претседателски кандидат кој водеше кампања на платформа за поделба која ја подржуваа бели националисти, сега ќе ја предводи највредната демократија во светот. Неофит на анти-естаблишментот наскоро ќе биде задолжен за… Read more »

Се “одјавил“ од Твитер со деактивација на акаунтот на Трамп

Posted by & filed under ПО СВЕТОТ.

Твитер профилот на американскиот претседател Доналд Трамп накратко исчезна во четвртокот, но оттогаш е вратен “во шема“, објави компанијата на социјалниот медиум. Имено, еден вработен со добра смисла за хумор ја деактивирал сметката на @realdonaldtrump, објавија од Твитер, објаснувајќи дека тоа бил неговиот последен ден на работа. Акаунтот беше недостапен 11 минути, а Твитер сега… Read more »

Договорот со Бугарија: Трамповска финта на Зоран Заев

Posted by & filed under ПО ДОМА.

Македонија за прв пат има премиер -бизнисмен. Некој ќе рече дека е на подобро од претходниот список кој вклучуваше невработен инжењер, поет, банкар, професор и брокерче. Шо и да речете за Зоран Заев, бидете сигурни дека стилот на владеење ќе му биде далеку поразличен од досегашните, од проста причина шо во бизнис секторот правилата се… Read more »

Трамп и Македонија

Posted by & filed under ПО ДОМА.

Минатата среда милијарди луѓе се разбудија во шок. Шоуменот Доналд Трамп победи на претседателските избори во САД, цементирајќи ја 2016 година како година на нерационални политички одлуки ширум светот. Веројатно тој момент го означи крајот на светот каков што го знаевме. Изборите во САД предизвикаа досега невидена поларизираност на американското општество. Веројатно Трамп нема да… Read more »

Ако гласаме за ѓаволот, ќе го задржиме пеколот

Posted by & filed under ПО ДОМА.

Во насловот на „Лос Анџелес тајмс“ стои – „Трамп како кандидат силно удирал по федералните резерви, но како претседател ќе треба да капитулира пред нив“. Ова е доволна порака за тие кои се самозадоволуваат со победата на Трамп. Во САД со избори не се менуваат важните стратегии, туку неважните политики. Кој и да победи, системот… Read more »