Северна Кореа само што го осуди Доналд Трамп на смрт…

Posted by & filed under ПО СВЕТОТ.

Ако мислите дека ова е некоја зафрканција, верувајте, не е! Иако, знаеме дека изгубени во секаков допир со реалноста, сеуште неможеме да престанеме да се превртуваме од смеење на последниве будалаштини од “Големиот Лидер“, каде официјално, се вели дека граѓаните на го осудија Доналд Трамп на смрт, според главниот државен весник во Северна Кореа. Во… Read more »

Нема Доналд Трамп, туку севернокорејците ќе го симнат Кин Јонг Ун од престолот

Posted by & filed under ПОД ШИРОКА КРОШЊА.

Од кој се плаши најмногу Ким Јонг? Не е Трамп, не е Кси, ниту Путин, туку од својот народ. Постои една стара корејска поговорка која вели: “Темно е директно под фенерот”. Тоа значи дека понекогаш одговорот ни е точно под носот. Додека светот се фокусира на надворешни фактори за да изнајдат решение за проблемот со… Read more »

Пред една година Трамп беше херој на десницата во Европа. Повеќе не е…

Posted by & filed under ПОД ШИРОКА КРОШЊА.

Пред една година, западните демократии се опоравуваа од најголемиот политички шок со децении. Американските гласачи штотуку направија реалити тв ѕвезда во најмоќната личност на светот. Претседателски кандидат кој водеше кампања на платформа за поделба која ја подржуваа бели националисти, сега ќе ја предводи највредната демократија во светот. Неофит на анти-естаблишментот наскоро ќе биде задолжен за… Read more »

Се “одјавил“ од Твитер со деактивација на акаунтот на Трамп

Posted by & filed under ПО СВЕТОТ.

Твитер профилот на американскиот претседател Доналд Трамп накратко исчезна во четвртокот, но оттогаш е вратен “во шема“, објави компанијата на социјалниот медиум. Имено, еден вработен со добра смисла за хумор ја деактивирал сметката на @realdonaldtrump, објавија од Твитер, објаснувајќи дека тоа бил неговиот последен ден на работа. Акаунтот беше недостапен 11 минути, а Твитер сега… Read more »

Договорот со Бугарија: Трамповска финта на Зоран Заев

Posted by & filed under ПО ДОМА.

Македонија за прв пат има премиер -бизнисмен. Некој ќе рече дека е на подобро од претходниот список кој вклучуваше невработен инжењер, поет, банкар, професор и брокерче. Шо и да речете за Зоран Заев, бидете сигурни дека стилот на владеење ќе му биде далеку поразличен од досегашните, од проста причина шо во бизнис секторот правилата се… Read more »

Трамп и Македонија

Posted by & filed under ПО ДОМА.

Минатата среда милијарди луѓе се разбудија во шок. Шоуменот Доналд Трамп победи на претседателските избори во САД, цементирајќи ја 2016 година како година на нерационални политички одлуки ширум светот. Веројатно тој момент го означи крајот на светот каков што го знаевме. Изборите во САД предизвикаа досега невидена поларизираност на американското општество. Веројатно Трамп нема да… Read more »

Ако гласаме за ѓаволот, ќе го задржиме пеколот

Posted by & filed under ПО ДОМА.

Во насловот на „Лос Анџелес тајмс“ стои – „Трамп како кандидат силно удирал по федералните резерви, но како претседател ќе треба да капитулира пред нив“. Ова е доволна порака за тие кои се самозадоволуваат со победата на Трамп. Во САД со избори не се менуваат важните стратегии, туку неважните политики. Кој и да победи, системот… Read more »

Сведоштво на комита од четата на Дончо Војвода

Posted by & filed under ПОД ШИРОКА КРОШЊА.

Уште не сум легнат салам да поспијам… Еуфоријата е голема. Пред телевизор и компјутер сум од 2 и нешто сабајле и еве ме уште сум на први борбени антисоросоитски редови. Бобо Томиќ направи страшна емисија на ТВ Сонце околу избориве во САД. Нашиов победи. Онаа соросоитката го јадеше сосе јајца, ама ако и… Чим му… Read more »

Неколку заклучоци од победата на Трамп

Posted by & filed under ПО ДОМА.

Победата на Трамп има неколку јасни пораки: 1. Во Америка има демократија. Без разлика кој е сега на власт гласањето е регуларно, без местенки и без манипулации. Тоа е квалитет на кој може да позавидат многу и мали и големи земји. 2. Кога ќе ја игнорираш волјата на луѓето ќе ги изгубиш изборите. Сандерс почна… Read more »