Осум полицајци добија отказ поради дрога која ја „изеле глувци“

Posted by & filed under ПО СВЕТОТ.

Осум аргентиснки полицајци добиле откази бидејќи тврделе дека глувци им ја изеле дрогата која исчезнала од полициско складиште во местото Пилар, северозападно од Буенос Аиерес. Истражувачите утврдиле дека од ова складиште исчезнале 540 кг марихуана. Поранешен полициски комесар и неговите колеги на судијата му рекле дека дрогата ја „изеле глувци“. Портпаролот на судијата Адриан Гонзалез… Read more »

Уште еден свештеник уапсен со марихуана и дрога

Posted by & filed under ПО СВЕТОТ.

Полицијата од Краљево синоќа, околу 20 часот, го уапси С.М. (26), свештеник од Крушевац, кај кого биле пронајдени 52 грама канабис и 55 грама амфетамин, пренесува „Блиц“. На свештеното лице му е одреден притвор, а полицијата го испрашува дали има врска со претходниот случај за дилање дрога во кој учествуваше М.Ј., парох на црквата во… Read more »

Европа во главно тегне кокаин…

Posted by & filed under ЕВОЛУЦИЈА.

Неодамна Европската агенција за борба против дрогата го објави најновиот извештај за 2017 година со листа на градови во ЕУ во кои најмногу се употребува кокаин, амфетамин, MDMA и кристален метамфетамин („кристал мет“). На врвот на листата се наоѓаат Барселона, Амстердам и Ајндховен. Според овие податоци, Барселона е престолнина на кокаинот во Европа. Овој шпански… Read more »

Професорка имала секс со ученик и му купувала дрога

Posted by & filed under ПО СВЕТОТ.

Мажена наставничка од основно училиште беше уапсена бидејќи 14-годишен ученик тврди дека таа му купувала марихуана, бонг за пушење и му праќала голи фотографии, а го водела и на места каде со часови биле сами. Полицијата од сојузната држава Флорида, во средата наутро, ја упаси 26-годишната Стефани Петерсон, откако еден нејзин ученик признал за нивната врска… Read more »

Поп и учител по веронаука шверцувале дрога

Posted by & filed under ПО СВЕТОТ.

Полицијата во Чачак, Србија, пресече ланец на криумчарење на наркотици и заплени повеќе од 27 килограми сканк (марихуана). Во акцијата се уапсени и свештеник и учител по веронаука. Двајцата се уапсени синоќа во Мрчајевци кај Чачак, при контрола на патничко возило марка „Пасат“. Во преправен бункер во возилото се најдени 52 пакета дрога. (100) Тим… Read more »

Апсурдното богатство на Пабло Ескобар

Posted by & filed under ДОКУМЕНТАРКА.

Моментот кога Пабло Ескобар бил на врвот на моќта, се проценува дека тежел некаде околу 30 милијарди долари во денешни пари. Или колку буџетот на Македонија за 10-12 години собран на купче. Е сега, никој од нас нема видено со очи толку пари, па целта на ова видео е да проба да ви долови како… Read more »

Мексиканските картели пукаат дроги преку граница со базука. По вторпат!

Posted by & filed under ПО СВЕТОТ.

Шверцот на дрога во светот не е баш лесна задача, особено ако се обидуваш да го направиш тоа преку границата на најбогатата и една од најразвиените земји како што се САД. Со оглед на тоа што граничните власти на САД имаат добар буџет, разни играчки за следење на границата и опрема, шверцерите на дрога треба… Read more »

Среќен 79-ти роденден LSD!

Posted by & filed under ЕВОЛУЦИЈА.

Малкумина најверојтно знаат, дека швајцарскиот хемичар Алберт Хофман не се обидувал да развие дрога која го менува начинот на кој работи мозокот, кога синтетизирал D-lysergic acid diethylamide-25, или подобро позната како ЛСД – во лабораториите Сандоз во Базел, Швајцарија, на 16 ноември 1938 година. Но неговото откритие и последователно тестирање врз самиот себе на хемикалијата,… Read more »

Марихуаната и алкохолот ги прават тинејџерите уште поголеми мрзи

Posted by & filed under ЕВОЛУЦИЈА.

Добро познатиот стереотип на апатичен тинејџер, кој успева секоја година да оди на полагање во средно, повеќе не е само шега, туку е поддржан од науката. Истражувачите на Универзитетот во Конектикат ја презентираа својата студија на годишното собрание на Американското здружение за јавно здравје во 2017 година, извршено од авторот Елизабет Харари. Тие откриле дека… Read more »

Најозогласениот затвор на Балканот – Цинкарошите ги казнуваме со силување!

Posted by & filed under ПО СВЕТОТ.

И во песните опеаниот КП Дом Зеница, опкружен со високи ѕидови и бодликава жица, се смета за најозлогласениот затвор на Балканот во изминатите 120 години, кој во рамките на своите ѕидови што се распаѓаат живее како мал град, чувајќи ги темните тајни на своите станари. Затворот во Зеница како домаќин во текот на својата историја… Read more »

Грам. Килограм. Тон.

Posted by & filed under ДОКУМЕНТАРКА.

Документарка за механизмите на организираното регрутирање на малолетници во трговијата на дроги во Србија. Дванаесет млади соговорници, кои се на извршување на казни за кривични дела поврзани со трговија на дрога, говорат за своите судбини и ни ја носат приказната во тој магичен круг од кој тешко се наоѓа излез. (24) Тим ЗА -0%  … Read more »

Да си признаеме, сите сме на дроги…

Posted by & filed under ЕВОЛУЦИЈА.

Ова е нешто што ми се мота низ глава многу во последно време: постои таков голем контраст помеѓу осудувањето и критиките кои доаѓаат заедно со нелегалната употреба на дрога, од психоделиците до хероинот, и целосното прифаќање на многу други штетни материи кои ги фалиме, ги употребуваме, па дури и самото наше општество ни ги наметнува… Read more »