7 земји каде стекнувањето на државјанство е најлесно

Posted by & filed under МУАБЕТ.

Бидејќи Македонците досега најзагреани се покажаа за бугарските државјанства и пасоши, како алатка за да се “избега“ од државава и да се најде некој поквалитетен живот надвор од неа, еве и кратка листа на земји кои имаат најлабави закони за давање на државјанства, ако за бугарско не ви се прави мерак. Само имајте на ум,… Read more »

Прво па женско – С. Арабија го додели првото државјанство во светот на робот!

Posted by & filed under ПО СВЕТОТ.

Како прв монументален и бизарен момент од ваков тип за човештвото, деновиве Саудиска Арабија му додели државјанство на робот за време на одржувањето на Иницијативата за идни инвестиции што се одржа во Ријад во средата. Нејзиното име е Софија, насмеана и извонредно интелигентена креација од Хонгконгската компанија Hanson Robotics. Во видеото што можете да го… Read more »

Како една од најубавите европски држави стана гнездо на криминалот?

Posted by & filed under ПОД ШИРОКА КРОШЊА.

Во експлозија на бомба поставена под Пежото кое го изнајмила Дафне Каруана Галициа, најпознатата малтешка истражувачка новинарка, која беше толку силна што истражувачите дури четири дена ги собирале остатоците од телото и возилото во близина. Потрагата за сторителот, како што пишува американскиот New York Times, ќе трае многу подолго, ако воопшто некогаш заврши и се… Read more »