Кинескиот план од трилион долари за да доминира во светската трговија

Posted by & filed under ДОКУМЕНТАРКА.

„Кинескиот појас“ и „Патна иницијатива“ се едни од најамбициозните инфраструктурни проекти во модерната историја. Се одвиваат и распространети се во преку 60 земји и чинат преку трилион долари. Планот е да се овозможи полесна трговија на светот со Кина, со финансирање на патишта, железници, далноводи и гасоводи и други инфраструктурни проекти ширум Азија и Африка…. Read more »

За круната што и паѓа на Ангела Меркел

Posted by & filed under ПОД ШИРОКА КРОШЊА.

Побарајте од Европеец да ви покаже за силно и стабилно лидерство и до оваа недела тој ќе го посочеше прстот во Германија. Земја која е горда на својата поствоена историја за политичка стабилност и внимателно градење консензус. Се додека, Ангела Меркел ја доби непосакуваната чест да стане првиот германски канцелар од Втората светска војна што… Read more »

Што има ново во Венецуела по смртта на Чавез

Posted by & filed under ДОКУМЕНТАРКА.

Касандра и Ранду се добри, пљуцкаат коктели на една од венецуелските плажи како што дознаваме, така да не се секирајте за нив. Во глобала, збориме за проблемот што го имаат венецуелците со стопанот на државата и наследник на Чавез – Николас Мадуро. Нова Белорусија на повидок, maybe? Погледнете го краткото видео, ем е забавно, ем… Read more »

Зошто Америка се плаши од Кина?

Posted by & filed under ДОКУМЕНТАРКА.

Понова документарка за односите помеѓу двете велесили, како ги дефинираат односите во Америка кон Кина и обратно. Што се вистинските опасности во нивните односи и секако влијанието врз остатокот од светот ако не дај боже идиотите се запукаат… (28) Тим ЗА -0%     Тим ПРОТИВ 0% Гласањето е затворено   

Јанис Варуфакис – Капитализмот ќе ја изеде демократијата, освен ако не прозбориме гласно

Posted by & filed under МУАБЕТ.

Сигурно сте се запрашале зошто политичарите не се она што биле пред да дојдат на власт, зошто владите се немоќни да ги решаваат реалните проблеми? Економистот Јанис Варуфакис, бившиот министер за финансии на Грција, вели дека тоа е бидејќи во денешно време секој може да биде во политиката, но не и да има владеачка моќ,… Read more »