Facebook воведува регулација на податоците во Европа

Posted by & filed under ЕВОЛУЦИЈА.

Facebook почна да се придржува кон новите барања за заштита на личните податоци во Европа. Откако ќе го стори тоа, тој ќе ги пренесе тие практики и на друго место. Компанијата соопшти дека планира да обезбеди иста заштита за останатите 2 милијарди корисници, пренесе „Блумберг“. Оваа недела корисниците во Европа ќе добијат известувања за некои… Read more »

Национални паркови во Европа што некогаш треба да ги посетите

Posted by & filed under ПО СВЕТОТ.

Кога ќе се спомене национален парк секогаш во умот ми се провлекуваат пејзажи кои ми будат спокој и хармонија. Посебно оние места кои не се допрени од човечка рака и чија дивина те прави да се чувствуваш посебно. Исто како да имаш заталкано во некој сосема непознат свет, сличен на оние од приказните. Сигурно многумина… Read more »

Бизарни работи кои биле илегални во средновековна Европа

Posted by & filed under ЕВОЛУЦИЈА.

За бруталните казни од средниот век се уште се зборува, но ако се земат предвид законите под кои биле спроведени, тогаш некако се добива смисла. Луѓето одамна сфатиле дека е потребен систем кој ќе го дисциплинира “непожелното“ однесување, а во средниот век таквите казни биле ужасни. Пред неколку стотини години, во средновековна Европа, општествено прифатено… Read more »

Европа во главно тегне кокаин…

Posted by & filed under ЕВОЛУЦИЈА.

Неодамна Европската агенција за борба против дрогата го објави најновиот извештај за 2017 година со листа на градови во ЕУ во кои најмногу се употребува кокаин, амфетамин, MDMA и кристален метамфетамин („кристал мет“). На врвот на листата се наоѓаат Барселона, Амстердам и Ајндховен. Според овие податоци, Барселона е престолнина на кокаинот во Европа. Овој шпански… Read more »

Најутврдената и наоружана граница на ЕУ е во Африка

Posted by & filed under ДОКУМЕНТАРКА.

Ова е границата помеѓу Мароко и Шпанија. Патот и потрагата за азил никогаш не е лесен, и тоа најверојатно најдобро го знаат афричките мигранти кои се сега во Европската Унија. Во северна Африка, на границата на Мароко, се наоѓа шпанскиот град Мелила. И технички, тоа е Европа… (86) Тим ЗА -0%     Тим ПРОТИВ… Read more »

Maпa која покажува колку тенкови подготвени за војна имаат европските земји

Posted by & filed under ПО СВЕТОТ.

Кога се говори за вооружување во Европа, поедини земји се трудат во одредена мера да го намалат своето вооружување, додека други се трудат да го зголемат, затоа што сметаат дека би можеле да бидат загрозени. Мапата која покажува каква е ситуацијата на стариот континент, по прашањето на бројот на тенкови, кои државите ги поседуваат, е… Read more »

Оваа мапа покажува каде во Европа живеат најубавите луѓе

Posted by & filed under ПО СВЕТОТ.

Ако сте љубители на добри мапи, тогаш сигурно поминувате многу време на Редит. Креативноста на корисниците на оваа мрежа е неверојатна кога станува збор за мапи, и тие имаат создадено дел од најневеројатните парчиња картографија на Интернетот. Па, ако сакате да дознаете каде (наводно) живеат најубавите луѓе во Европа, тогаш погледнете го нивното најинтересно дело. Имајте… Read more »

Руска централа признала дека емитува нуклеарен изотоп

Posted by & filed under ПО СВЕТОТ.

Висок службеник на руската нуклеарна централа Мајак, за која постои сомнение дека е одговорна за растот на радиоактивноста над Европа, забележан овој месец, признал денес дека таа централа емитува изотоп кој е регистриран на планината Урал, но истакнал дека станува збор за “безначајни емисии”. Руските службеници минатиот месец пријавиле високо ниво на изотопи од Рутениум-106… Read more »

Дали новата Силиконска долина може да се роди во Европа?

Posted by & filed under ЕВОЛУЦИЈА.

Европа станува најдинамичното подрачје во светот кога е во прашање технолошкиот сектор и полека се создаваат предуслови токму во Европа да се роди новиот Google. Според истражување направено од инвестициската компанија Atomico, која работи со ризични инвестиции во технолошки компании, големите европски градови прераснаа во технолошки средини со релевантност во глобални рамки. Ова се должи на рекордниот… Read more »

Колку жители ќе има Македонија во 2050-тата година? Еве што вели ЦИА

Posted by & filed under ЕВОЛУЦИЈА.

Ако се остварат статистичките прогнози, до 2050-тата година, во Македонија ќе живеат 4,4 проценти помалку луѓе отколку денес. Според бројките, тоа се околу 88.000 луѓе, или цел еден град. Овие информации доаѓаат од американската Централна разузнавачка агенција – ЦИА, која била еден од изворите на чија основа се дошло до оваа проекција. Доколку се погледне… Read more »

Пред една година Трамп беше херој на десницата во Европа. Повеќе не е…

Posted by & filed under ПОД ШИРОКА КРОШЊА.

Пред една година, западните демократии се опоравуваа од најголемиот политички шок со децении. Американските гласачи штотуку направија реалити тв ѕвезда во најмоќната личност на светот. Претседателски кандидат кој водеше кампања на платформа за поделба која ја подржуваа бели националисти, сега ќе ја предводи највредната демократија во светот. Неофит на анти-естаблишментот наскоро ќе биде задолжен за… Read more »

Во септември имало нуклеарен куршлус и радиоактивни облаци над Европа. Некој си молчи…

Posted by & filed under ПО СВЕТОТ.

Облакот од радиоактивното загадување над Европа во последниве неколку недели покажува дека имало несреќа, која се случила во нуклеарна постројка во Русија или Казахстан во последната седмица од септември, изјави францускиот институт за нуклеарна безбедност IRSN. IRSN во четвртокот ја отфрли можноста за несреќа во нуклеарен реактор (Чернобил шема), велејќи дека тоа најверојатно се случило… Read more »