Facebook планира да лансира своја криптовалута?

Posted by & filed under ЕВОЛУЦИЈА.

Facebook, наводно, планира да лансира своја криптовалута, пишува The Verge. Засега не се познати деталите, но од компанијата истакнаа дека се фокусирани на користење криптовалути за оленсување на плаќањето на платформата. Тоа би била драматична промена со оглед на тоа дека Facebook има огромна корисничка база и е голем пазар за купување и продавање. Од компанијата велат и… Read more »

Фејсбук размислува за воведување претплата

Posted by & filed under ЕВОЛУЦИЈА.

Фејсбук во изминатите недели спроведува истражување кое треба да даде одговор на прашањето дали социјалната мрежа треба да ја воведе опцијата за претплата во која би немало реклами доколку тоа би привлекло повеќе луѓе да ја користат мрежата, пишува Блумберг повикувајќи се на упатени извори. Компанијата оваа можност ја разгледувала и претходно, но сѐ се интензивирало по… Read more »

Фејсбук расте и покрај сите проблеми и скандали

Posted by & filed under ЕВОЛУЦИЈА.

Во изминатото тримесечје „Фејсбук“ оствари приходи од околу 12 милијарди долари, што е за 49 отсто повеќе отколку пред една година, а со оглед на тоа дека се зголеми и добивката на најголемата социјална мрежа во светот, се чини дека скандалот со недозволеното користење на податоците на корисниците засега воопшто не ѝ наштетил. Според новообјавените… Read more »

Зошто продолжуваш да го користиш Facebook, иако го мразиш?

Posted by & filed under МУАБЕТ.

Таканаречениот ефект на социјална мрежа е најдобрата страна која го продава фејсбук кај корисниците, но истовремено и коренот на сите негови проблеми. Она што се случи со Кембриџ Аналитика го потврдува ова тврдење перфектно. Пред многу луѓе да се приклучат на некоја социјална мрежа, таа мрежа не е нешто посебно корисна, или вредна. Но, што… Read more »

Facebook воведува регулација на податоците во Европа

Posted by & filed under ЕВОЛУЦИЈА.

Facebook почна да се придржува кон новите барања за заштита на личните податоци во Европа. Откако ќе го стори тоа, тој ќе ги пренесе тие практики и на друго место. Компанијата соопшти дека планира да обезбеди иста заштита за останатите 2 милијарди корисници, пренесе „Блумберг“. Оваа недела корисниците во Европа ќе добијат известувања за некои… Read more »

Закерберг: Ги украдоа и моите податоци

Posted by & filed under ЕВОЛУЦИЈА.

Како што беше очекувано, Закерберг вчера презеде одговорност за што се случи на социјалната мрежа поврзано со американските избори од 2016-та година, скандалот Кембриџ Аналитика, и украдените податоци на 87 милиони корисници. Беше испрашуван 5 часа, од 44 сенатори, демократи и републиканци, нешто што денес продолжува на Капитол Хил, во Домот на пратениците. „Дали ќе… Read more »

Напуштањето на Facebook во голема мерка го намалува стресот кај луѓето

Posted by & filed under ЕВОЛУЦИЈА.

Не е мала бројката на луѓе кои размислуваат за потполно напуштање на Facebook и бришење на својот профил на оваа социјална мрежа, после неодамнешниот скандал со кршење на приватноста на корисниците од страна на компанијата Cambridge Analytica. Покрај тоа, научниците тврдат дека овој потег може да биде прилично добар кога е здравјето во прашање. Неодамнешно… Read more »

Пет работи кои треба да ги избришете од вашиот Facebook профил

Posted by & filed under ПО ДОМА.

Ако Facebook беше држава, тогаш ќе ја имаше најголемата популација во светот. Но, на една толку моќна алатка треба да одберете кои информации ќе ѝ ги прикажете, а кои ќе ги зачувате за себе. Неодамнешниот скандал со Cambridge Analytica предизвика дилеми кај голем број луѓе дали воопшто сакаат да ја користат оваа социјална мрежа повеќе…. Read more »

Што откако ќе го избришете фејсбук-профилот?

Posted by & filed under ЕВОЛУЦИЈА.

Долго сте размислувале за тоа. Сте си ветиле дека ништо нема да ја промени вашата одлука. Сте одлучиле да го избришете вашиот профил на „Фејсбук“, најголемата социјална мрежа на светот. Дали оваа одлука е поради несигурноста по избивањето на скандалот поврзан со компанијата „Кембриџ аналитика“? Можеби поради апелот на Брајан Актон, коосновачот на „Вацап“? Или… Read more »

Како Facebook собирал податоци за Android корисници без нивно знаење

Posted by & filed under ЕВОЛУЦИЈА.

Facebook го доживеа најтешкиот ден во историјата, изгуби 10 милијарди долари од пазарната вредност, но и довербата на корисниците, што е уште потешко. Против компанијата се поднесени тужби, а Марк Цукерберг поради тоа беше приморан на CNN да ја објасни цела ситуација со Cambridge Analytica , обидувајќи се да ја оправда својата компанија. Протекоа нови информации во… Read more »

ЕУ му даде рок на Фејсбук да одговори за безбедноста на податоците

Posted by & filed under ЕВОЛУЦИЈА.

Еврокомесарката за правда Вера Јоурова му даде на Фејсбук рок од две недели да одговори на нејзиното писмо испратено вчера до главниот операциски директор на компанијата Шерил Сандберг, објави МИА. Јоурова во писмото бара да дознае дали личните податоци на граѓаните на ЕУ се загрозени од скандалот со „Кембриџ Аналитика“ и доколку тоа е случај,… Read more »

Мозила е правата голема организација која престана да се рекламира на Фејсбук

Posted by & filed under ЕВОЛУЦИЈА.

Организацијата Мозила, во чија сопственост е интернет пребарувачот Фајрфокс, е првата голема организација која се откажа од рекламирање на Фејсбук по контроверзната ситуација со злоупотреба на податоци од страна на Кембриџ Аналитика. Непрофитната организација соопшти дека „притиска пауза“ на Фејсбук рекламирањето, барем до моментот додека социјалната мрежа не ја зацврсти заштитата на податоците на корисниците. Директорката за… Read more »