Земјотрес: 6

Posted by & filed under ДЕШАВКИ.

ВАЖНО: Продажбата на влезници во ограничен број започнува на 16-ти јануари на билетарата на МКЦ. ======= ИНФО: Земјотрес е музички фестивал на македонските независни дискографски куќи, инициран во 2012 година од Направи Заедно (сегашен Балкан Велики), Sixtynine Records и PMG Recordings.Земјотрес секоја година ви го презентира најсвежото од македонската алтернативна музичка сцена. И оваа година како и… Read more »

Востание Фестивал 3 / Vostanie Festival 3

Posted by & filed under ДЕШАВКИ.

Diehard Booking ВОСТАНИЕ 3 музички фестивал: Noviot Pochetok / The New Beginning – 15 години Hardfaced Odd Crew (Софија, Бугарија) TrendKill DRIOMA 22-ри Декември (петок), МКЦ, Скопје Карти во претпродажба на билетара во МКЦ по цена од 300 денари. На ден на концерт 400 денари. Врати 19:30 часот Почеток 20:00 часот. (14) Тим ЗА -0%     Тим… Read more »

Лузер Фест 2017

Posted by & filed under ДЕШАВКИ.

Со ЛУЗЕР ФЕСТ – еден од нам омилените настани, НА 9-ти ДЕКЕМВРИ годинава имаме чест да го затвориме обемниот 10-дневен концертен календар на Таксират 2017! Финалистите кои ќе настапат на „Лузер Фест“ се веќе одбрани, а заедно со публиката и жирито можеме да ги започнеме кондиционите подготовки за целовечерниот настан на кој ќе го одбереме… Read more »

Blues & Soul Festival 2017

Posted by & filed under ДЕШАВКИ.

Дирекција за култура и уметност – Скопје, со гордост ви го претставува 21-виот Blues & Soul Festival, Кој ќе се одржи од 22-ри до 24-ти септември во познатиот скопски клуб – Станица 26. Програма: 22.09.2017 – петок — “In The Mood Big Band” — Сашо Ѓорѓевски – вокал и усна хармоника Никола Петровски – гитара… Read more »

Школка во звук 2017

Posted by & filed under ДЕШАВКИ.

Школка во звук е младински музички настан кој ја промовира новата културна сцена преку свирки, предавања и дружба. Оваа година, трета по ред, настанот прераснува во фестивал, ги здруживме силите соAlternativa Connection и во сабота продолжуваме со нив. Оние што беа, знаат, топло ги каниме и веруваме дека пак ќе ни се придружат. Оние што не… Read more »

Прилеп JAZZ Weekend

Posted by & filed under ДЕШАВКИ.

Се ближи датумот на шестиот по ред Прилепски џез викенд…оваа година ќе започнеме во прилепските џез клубови Сидро и Тејк фајв со оф програма на 22 и 23 Август и ќе продолжиме традиционално на летната сцена во Центарот за култура „Марко Цепенков“ на 24,25 и 26 Август…. од денес започнуваме со објавување на програмата…следете не!!!… Read more »

Фестивал! Дотерај го Скопје!

Posted by & filed under ДЕШАВКИ.

Продолжен викенд исполнет со урбани херои, дискусии како заедно да го направиме Скопје позелено, фотографии од нашите акции, видеа, музика, смеење и позитивни вибрации! Сејв д дејтс! Целосна програма – за мнооогу кратко! (25) Тим ЗА -0%     Тим ПРОТИВ 0% Гласањето е затворено   

MakeDox 2017

Posted by & filed under ДЕШАВКИ.

На 19ти август 1839та година, француската влада го прогласува фотографскиот процес на Луј Дагер како подарок за светот. Неговиот пронајдок, на човештвото му отвори цел нов универзум на забележување, интерпретирање, раскажување и манипулирање на светот и векот. МакеДокс е логичен одблесок на една од тие дагеротипии, во бескрајното време и простор. На 19ти август 1960та… Read more »

ДримОN Фестивал 5 „Грaдиме нови генерации“

Posted by & filed under ДЕШАВКИ.

Драги сите, кои сте во очекување да дознаете повеќе и да ни се придружите на 5тото јубилејно издание на Фестивалот за процесирање култура ДримОN, ве каниме да ги следите објавите за програмата преку оваа објава. Богата концертна и дј програма, Паратисима ликовен павиљон, aртивистички павиљон, летно кино, театарски претстави за деца и возрасни, зелени креативни… Read more »

Цветници без „Цветници“, пролет без цутење!

Posted by & filed under ПОД ШИРОКА КРОШЊА.

Фестивалот на новосоздадени народни песни „Цветници“, се одржуваше ноќ спроти Цветници. На пример, како синоќа. Повозрасните мошне добро се сеќаваат, а помладите генерации може и не, или само незаинтерересирано ќе се потсетат дека слушнале дека постоел таков фестивал. Овој период од годината, кога пролетта се будеше, цветаа(т) цутовите, цутеше и душата, распеана. Ех, само со… Read more »

Ефтината страна на естрадата: Пари, пари, пари, се опсесија!

Posted by & filed under ПОД ШИРОКА КРОШЊА.

Пред некој ден на официјалната прес конференција по повод престојниот Макфест 2016, најпрестижниот македонски забавно- музички фестивал, новиот директор даде изјава, со призвук на извинување, што годинава на Макфест немало да има големи македонски ѕвезди, не можеле да ги обезбедат. Тоа се однесувало на фактот што тие од една страна се многу скапи, а од… Read more »