Домашен јафа колач

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Честопати за да пробаме некој вид храна, од клучно значење е нејзиниот изглед. Нашите рецептори за вид може да нè наведат да пробаме нешто, дури и без воопшто да прашаме какви состојки има тоа јадење. Овој колач е совршен пример за тоа. Штом ќе го видите тоа совршено подредено шаренило, сигурни сме дека ќе посакате… Read more »

Најдобар рецепт за вртена пита

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Состојки: – 500 гр брашно – 2,5 дл вода – 1 квасец – малку сол – фил: урда/зелка/праз/спанаќ Подготовка: Се замесува тесто од кое се прават 7 топчиња. Од секое се сука кора и се премачкува со маргарин или маст. Оставете ги да отстојат 25 минути и потоа тегнете ги една по една. Секоја кора… Read more »