Французин доби милион евра на лото по втор пат во две години

Posted by & filed under ПО СВЕТОТ.

Маж од југоисточна Франција два пати ја доби премијата на лото играта „Мој милион“ во временски период од неполни две години, а математичарите велат дека веројатноста за ваква среќа е еден на 16 илјади милијарди. Добитникот чие име не беше објавено, првиот милион го освоил во ноември, 2016 година и после тоа продолжил секој ден… Read more »

Франција забранува мобилни телефони во училиштата

Posted by & filed under ПО СВЕТОТ.

Француското министерство за образование донесе нов закон според кој на учениците им се забранува носење мобилни телефони во кругот на училиштето. Се очекува новите правила да стапат во сила пред почетокот на новата учебна година. „Мобилните телефони се технолошка предност, но не може да го монополизираат нашиот живот. Не можете да го пронајдете својот пат… Read more »

Двајца 18-годишни Французи се обвинети за бришење на популарните видеоспотови на Јутјуб

Posted by & filed under ПО СВЕТОТ.

Двајца 18-годишни француски државјани се обвинети во Париз по хакерскиот упад на Јутјуб кога беа избришани популарни видеоспотови. Мета на хакерите беа низа музички видеа, вклучително „Деспасито“ на Луис Фонси, кое е досега најгледаното музичко видео на Јутјуб. „Деспасито“ има повеќе од пет милијарди прегледи. Наместо видеоспотот, хакерите поставија фотографија од маскирани и наоружени луѓе…. Read more »

Најстарото вино на светот на аукција по цена до 20.000 евра

Posted by & filed under ПО СВЕТОТ.

Во Франција на аукција набрзо ќе се појават три шишиња вино „Арбоа“ од 1774 година, кои спаѓаат меѓу најстарите на светот. Аукциската куќа „Жира еншере“, проценува дека вредноста на вината по шише ќе достигне од 15.000 до 20.000 евра, пренесува „Ројтерс“. Експертите во 1994 година го пробаа виното и го оценија со 9,4 од можни… Read more »

Пронајдено украденото срце на француска кралица од 16-ти век

Posted by & filed under ЕВОЛУЦИЈА.

Француската полиција го пронашла неодамна украденото балсамирано срце на кралицата Ана од Бретања, која владеела во 16-тиот век, во градот Сент Назер, во западниот дел на земјата. Срцето е пронајдено во златен сад, кој бил украден од музејот во Нант, заедно со уште многу други златни предмети, за кои најверојатно се планирало да бидат стопени… Read more »

Дали Гадафи ја финансирал изборната кампања на Никола Саркози

Posted by & filed under ПОД ШИРОКА КРОШЊА.

Прашањето што денес истражниот судија му го поставува на поранешниот француски претседател Никола Саркози е дали неговата престедателска изборна кампања во 2007 година била финанисирана од пари од режимот во Либија и поранешниот диктатор во Либија Гадафи. Истрагата за ова финансирање се води веќе пет години и денес за прв пат полицијата го приведе Саркози… Read more »

Отворен бордел со секс-кукли во Франција

Posted by & filed under ПО СВЕТОТ.

Во Франција е отворен првиот бордел за секс-кукли, каде што клиентите може да бираат различни бои, големини и облици. Борделот се состои од неколку соби во кои клиентите може да водат љубов со силиконски кукли. Во моментов на располагање им се нудат четири различни кукли и сите се облечени во секси долен веш. Популарноста на… Read more »

Ова е островот кој Франција и Шпанија си го разменуваат на секои шест месеци

Posted by & filed under ПО СВЕТОТ.

Следната недела, Франција ќе ѝ ја предаде на Шпанија територијата од 6.800 метри квадратни и тоа без никакви расправии. Додека, за шест месеци, Шпанија повторно ќе ѝ ја врати на Франција. Овој систем функционира на овој начин веќе 350 години. Француско – баскиското одморалиште Андеј е последниот град што се граничи со Шпанија. Кога не… Read more »

Макрон сака францускиот багет да биде заштитен од УНЕСКО

Posted by & filed under ПО СВЕТОТ.

Претседателот на Франција Емануел Макрон смета дека францускиот леб багет треба да биде на листата на светско културно наследство на УНЕСКО. „Багетот предизвикува зависност во целиот свет“, вели Макрон, поддржувајќи ги националните пекарници. Целта на УНЕСКО е да ја спаси традицијата од глобализација, а нивниот Одбор за заштита на нематеријални културни наследства се состанува секоја… Read more »

Пред една година Трамп беше херој на десницата во Европа. Повеќе не е…

Posted by & filed under ПОД ШИРОКА КРОШЊА.

Пред една година, западните демократии се опоравуваа од најголемиот политички шок со децении. Американските гласачи штотуку направија реалити тв ѕвезда во најмоќната личност на светот. Претседателски кандидат кој водеше кампања на платформа за поделба која ја подржуваа бели националисти, сега ќе ја предводи највредната демократија во светот. Неофит на анти-естаблишментот наскоро ќе биде задолжен за… Read more »

Франција – Секуларната држава на дело

Posted by & filed under ПО СВЕТОТ.

Полската конзервативна премиерка Беата Сзудло во саботата рече дека Полска ќе се обиде да ја спаси од цензура статуата на Јован Павле II која се наоѓа во француската покраина Бретања, откако француската влада и нареди на општината Плоермел да го отстрани крстот што се издигна над лакот што ја врамуваше статуата. Полската влада ќе се… Read more »

Јас те сакам од овде до она “ко боже кујзнае каде “!

Posted by & filed under ЕВОЛУЦИЈА.

-Селин! Селин, каде си!? Дојди ваму! – извика исплашено. Благороднички двор, полн со цвеќе, најповеќе кадупул. Детска лулкашка закачена на багремот, лево од портата покриена со бел трендафил. Зеленилото го зајакнува мирисот на свежина, а зраците скришно продираат низ густите гранки. … – Читам, ти реков од 16 до 17 и 45 часот да не… Read more »