14th International Conference on Social Sciences

Posted by & filed under ТАБЛА.

ICSS XIV, 14th  International Conference on Social Sciences will be held in “Goethe-Universität Seminarhaus” on 2-3 March 2018, as in-person, poster presentation and virtual forms. All the accepted papers in Education, Business, Economics, Language, Literature, Interdisciplinary and Social Scienceswill be published in the proceedings book with ISBN and in one of the 5 Scientific Journals (http://journals.euser.org) We would be glad to meet… Read more »

Германија ги има најдобрите подморници на светот, но има еден проблем

Posted by & filed under ПО СВЕТОТ.

Германија ги има најдобрите подморски пловила на светот, но нема екипаж, ниту подморница која е целосно оперативна. Секоја од подморниците е на одржување или има потреба од поправка. Оваа европска земја некогаш била една од помоќните сили кога станува збор за подморничките флоти. Го имала типот на подморница 212А со погон на хидрогенски ќелии. Тоа… Read more »

Селото во Германија што се продава за 125.000 евра

Posted by & filed under ПО СВЕТОТ.

Продажбата на цело село во источната германска сојузна држава Бранденбург привлече повеќе од 40 заинтересирани лица. Селото Алвин би требало да биде продадено в сабота, а почетната цена изнесува 125.000 евра.Водителот на аукциската куќа Кархаусен во Берлин, вели дека потенцијалните купувачи ќе имаат можност да поволно купување. Лицето кое ќе стане сопственик на ова место… Read more »

Збори ми за к’смет! Возел 56 години без возачка дозвола…

Posted by & filed under ПО СВЕТОТ.

Германец на возраст од 74 години бил казнет откако полицијата утврдила дека тој возел автомобил без дозвола дури 56 години. Полицијата случајно дознала за него откако се случила сообраќајка во центарот на Нехајм што ја предизвикала жена на 34 години удирајќи во возилото на човекот без дозвола. Полицијата останала во шок кога дознала дека 74-годишниот… Read more »

Ја пронашол колата после 20 години, откако заборавил каде ја паркирал

Posted by & filed under ПО СВЕТОТ.

На сите нас ни се случило барем еднаш во животот да заборавиме каде сме ја паркирале колата. Но, на еден германски возач тој заборав му траел 20 години, кога неодамна автомобилот му бил пронајден. Властите во Франкфурт, Германија го пронајдоа автомобилот паркиран во една катна гаража. Причината зошто автомобилот одеднаш станал ”видлив” откако толку долго… Read more »

За круната што и паѓа на Ангела Меркел

Posted by & filed under ПОД ШИРОКА КРОШЊА.

Побарајте од Европеец да ви покаже за силно и стабилно лидерство и до оваа недела тој ќе го посочеше прстот во Германија. Земја која е горда на својата поствоена историја за политичка стабилност и внимателно градење консензус. Се додека, Ангела Меркел ја доби непосакуваната чест да стане првиот германски канцелар од Втората светска војна што… Read more »

Пред една година Трамп беше херој на десницата во Европа. Повеќе не е…

Posted by & filed under ПОД ШИРОКА КРОШЊА.

Пред една година, западните демократии се опоравуваа од најголемиот политички шок со децении. Американските гласачи штотуку направија реалити тв ѕвезда во најмоќната личност на светот. Претседателски кандидат кој водеше кампања на платформа за поделба која ја подржуваа бели националисти, сега ќе ја предводи највредната демократија во светот. Неофит на анти-естаблишментот наскоро ќе биде задолжен за… Read more »

Германија ги пушти во употреба автобусите без шофери

Posted by & filed under ПО СВЕТОТ.

Ако нешто зајадливо ве тера да го чекате вашиот прв автобус без шофер за да патувате, ќе мора да се упатите кон Германија и да го тестирате. Нас не интересира во иднина на кого ќе ги регистрираат автомобилите без шофери… Хмммм… Оваа недела, Германија го тестира својот прв автобус без шофер во рамките на Deutsche… Read more »

Сомнителна игра

Posted by & filed under ПО ДОМА.

Два настани се актуелни деновиве во Германија. Едниот е откривањето на фактот дека германската обавештајна агенција ги шпионирала ЕУ и НАТО, а вториот е судењето на Јосип Перковиќ и Здравко Мустач, поранешни припадници на југословенската тајна служба обвинети за убиство на наводни хрватски дисиденти во осумдесетите години од минатиот век, кои се всушност членови на… Read more »

И Хитлер да ти бил жртва на корпорацискиот систем

Posted by & filed under ПО ДОМА.

Животот што денес почнуваме да го живееме е ера на корпорациско владење со светот. Големиот корпорациски систем како и банкарско-лихварскиот систем сакат да владеат со светот со неговите матрејални и природни ресурси и токму поради тоа се водат денешните војни во светот, многу држави се уништени, многу луѓе испострадаа во војните, востанијата и крвавите револуции… Read more »

Холокауст

Posted by & filed under ПО ДОМА.

Не е тоа најголемото злосторство во човечката историја поради бројот на мртвите Евреи. Не, холокаустот е најголемото злосторство затоа што тоа е злосторство против човечката цивилизација – бидејќи умовите што го осмислиле го употребиле секое човечко достигнување наменето за поубав живот и добросостојба на човештвото (парламентарната демократија, државните институции, законите, медиумите, индустријата…) Истражувајќи ги илјадниците… Read more »

Нацистичко подземје

Posted by & filed under ДОКУМЕНТАРКА.

Livada.mk е концепт на портал/блог каде сите поединци или организации може да објавуваат свои колумни, анализи, отворени писма, искуства, патеписи, хроники, поезија, раскази, рецепти, да објават некој настан во најава или некое свое аматерско или професионално видео. Ги очекуваме вашите материјали преку овој линк за да ги објавиме. (158) Тим ЗА -0%     Тим… Read more »