Се подготвувате за Италија? Ова се неколку поими кои треба да ги знаете за да не се разочарате со храната

Posted by & filed under ПО СВЕТОТ.

Се подготвувате за патување во Италија и сакате да пробате од највкусната храна? За да не лутате по градот, а воедно и да не останете гладни, во прилог прочитајте кои места треба да ги посетите пред да огладнете. Односно, треба да се одлучите помеѓу траториа, фаторија или остерија. Ова се поимите кои треба да ги… Read more »

Пропаста на Џејми Оливер: Зошто се сруши царството на „Голиот готвач“?

Posted by & filed under ЕВОЛУЦИЈА.

Џејми Оливер на крајот на 90-тите во своето кулинарско шоу „Голиот готвач“ ја шармираше публиката со опуштениот пристап кон храната и детската насмевка. Набрзо стана омилено лице од телевизискиот екран, а потоа тргна во бизнис водите. Но, се чини дека улогата на претприемач не му оди толку добро како улогата на славен готвач, бидејќи неговото… Read more »

Тефлонот не лепи, ама предизвикува рак…

Posted by & filed under ПО ДОМА.

Хемиската индустрија сака да не се плашите од тавчињата со тефлонско дно. Но, да се плашите, бидејќи треба да се плашите. Експерти и познавачи на проблематиката велат дека тефлонот одамна требало да биде забранет. ЗАБРАНЕТ. Кујнските садови со нелепливo дно се дел од онаа ефурија во децениите по Втората светска војна дека хемијата ќе ни… Read more »

Велигденски пост, благослов за душата и здравјето: Што да јадете, а што не

Posted by & filed under ПО ДОМА.

Велигденскиот пост опфаќа 7 недели, односно 7 седмици. Трае 48 дена, од Прочка до Велигден. Зошто се нарекува Четириесетница? Затоа што по 40 дена од постот, продолжува последната седмица пред Велигден, дополнителен строг пост, заради деновите на предавството, страдањата, распнувањето на крстот и погребението на Господ Исуса Христа. Таа се нарекува Страдална или Страсна седмица. За тоа… Read more »

Бадијала фрламе куп храна: Што навистина значи ознаката „Најдобро да се употреби до“?

Posted by & filed under ПО ДОМА.

Голем број потрошувачи не прават разлика меѓу ознаките „Најдобро да се употреби до“ и „Употребливо до“, поради што секоја година во ѓубре завршува повеќе храна отколку што би требало. Се проценува дека во Европска унија се фрлаат 89 милиони тони прехрамбени производи годишно кои може да се употребуваат. „Најдобро да се употреби до…“ – Со… Read more »

Многумина не знаат за застрашувачкиот ризик од алуминската фолија – еве колку е штетна за нас

Posted by & filed under ПО ДОМА.

Многумина ја користат алуминиумската фолија, но не се свесни за нејзиното штетено дејство. Еве неколку примери кои се надеваме дека ќе ве предомислат во намерата наредниот пат да готвите со или да употребувате алуминиумска фолија. Делува како неуротоксин Кога ја припремате или загревате храната во фолија, при загревање се ослободува големо количество на алуминиум кој… Read more »

Ако ви имаат досадено вашите домашни миленици, дајте им ги на нашите лавови…

Posted by & filed under ПО СВЕТОТ.

Зоолошка градина од Данска повика собирање на „непосакуваните“ домашни миленичиња за со нив да бидат хранети предаторите. За оние кои што сакаат да се ослободат од своите домашни миленици, Зоолошките градини од Копенхаген и Гивскуд се подготвени да ги превземат, со цел со нив да ги нахранат крволочните животни како што се лавовите, тигрите, волците… Read more »

Исхрана или вежбање: Како полесно се стигнува до добра линија?

Posted by & filed under ПО ДОМА.

Ако сакате да загубите неколку килограми, рецептот е веќе познат: Хранете се правилно и вежбајте. Но, која од овие две работи ќе направи поголема разлика? Дали е поефикасно да се оди четири пати неделно во теретана или да се јаде салата наместо чипс? За Филип Стенфорт, професор на Универзитетот во Тексас и извршен директор на… Read more »

Дошло време за складирање на храна – Глобалната криза може да се случи во наредните 10 години…

Posted by & filed under МУАБЕТ.

Сара Менкер се откажала од кариерата во продажба за да разбере како глобалниот ланец на вредности во аргокултурата функционира. Нејзините откритија носат прилично страшни предвидувања – односно, многу е веројатно дека Земјата ќе биде пренаселена во наредните 10 години, а нема да се произведува доволно храна за сите… (5) Тим ЗА -0%     Тим… Read more »

Здрава храна, погрешен начин

Posted by & filed under ПО ДОМА.

Здравата исхрана е еден од најефективните начини за заштита на нашето здравје. Но исто така од голема важност е начинот на кој се приготвува и консумира храната. Овие совети ќе ве научат како правилно да консумирате некои од најздравите продукти. 1. Моркови Како што сме слушнале од постарите, морковите се здрави, без разлика дали ги… Read more »

Ако сакаш ”да те боли главата” еве некои видови на храна кои ја убиваат желбата за секс…

Posted by & filed under ПО ДОМА.

Како што постои афродизијак – храна која го зголемува либидото, така постојат и видови на храна од кои сексуалната желба нагло опаѓа. Јес да за балканскиот пастув не постои зима, ама сепак е добро да ги знае овие неколку анти-афродизијаци за да не се накрка пуканки и да шета сам млитав, пашувајќи се каде е… Read more »

Досега неоткриени писма кажуваат што имал Хитлер како последен оброк

Posted by & filed under ЕВОЛУЦИЈА.

Неодамна откриените писма го откриле последниот оброк кој го имал Адолф Хитлер, кој јадел само неколку часа пред да се убие. Пронајдените писма од неговиот личен готвач Констанзе Манзиарли, која и бил даден прекарот Мис Марципани, се дознава дека му направила на Хитлер финален оброк од тестенини и сос од домати. Истражувачот Стефан Дитрих ги… Read more »