Ибица го тужи Нетфликс за филм во кој Хрватска го „глуми“ шпанскиот остров

Posted by & filed under ПО СВЕТОТ.

Владата на шпанскиот остров Ибица најави дека ќе ја тужи американската компанија Нетфликс откако се појави трејлерот за филмот снимен во Хрватска која го симулира средоземниот остров. Играниот филм „Ибица“ ги прикажува авантурите на група девојки на тој остров, но ниеден дел од филмот не е снимен на Ибица. Владата на Ибица порача дека размислува… Read more »

Хрват на интернет си го продавал детето за 270 евра

Posted by & filed under ПО СВЕТОТ.

Филмска акција се одвивала во Хрватска кога на еден портал е објавен оглас дека таткото го продава своето петгодишно дете за 270 евра. Со огласот била објавена и фотографија од детето. Во домот на таткото во едно подравско село влегле припадници на полицијата и тим од Центарот за социјални работи, пренесуваат хрватските медиуми. Полицијата за… Read more »

Американка сними водич за хрватските нудистички плажи: Посебно предупреди на перверзниците!

Posted by & filed under ПО СВЕТОТ.

Џенифер од Пенсилванија и Милош од Црквеница снимија водич за хрватските нудистички плажи. Ако отсекогаш сте сакале да појдете на нудистичка плажа, но не знаете како, ќе ви помогне снимката која ја објавија на Јутјуб. На почетокот на видеото открија дека и се свршиле на нудистичка плажа. Американката е воодушевена од плажите и Јадранското море,… Read more »

31th International Scientific Conference on Economic and Social Development – Legal Challenges of Modern World

Posted by & filed under ТАБЛА.

We are happy to announce the First Call for the 31th International Scientific Conference on Economic and Social Development – “Legal Challenges of Modern World”. Topics are focused, but not limited to recent challenges in modern national economies and business enterprises. In cooperation with: Faculty of Law University of Split, University of Split, University Department for Forensic Sciences, Faculty… Read more »

Нова мерка: По 1.000 евра за секој кој од странство ќе се врати во родното место

Posted by & filed under ПО СВЕТОТ.

Секој човек кој ќе се врати од странство во родното место ќе добие 1.000 евра. Со оваа мерка во општина Градец, Хрватска, локалните власти им пркосат на Германија и Ирска, земји во кои се иселиле многу Хрвати. Градоначалникот на Градец, Матко Буриќ вели дека целта им е да ги вратат младите во родното место. Секој… Read more »

Хрватска го добива првиот центар за лечење со медицински канабис

Posted by & filed under ЕВОЛУЦИЈА.

Во бањата Свети Мартин на северот на Хрватска наскоро ќе биде отворен првиот „Канабио центар“ каде при лечењето ќе се користи медицински канабис, пишува Klix.ba Терапијата со медицински канабис ќе биде наменета за хронично болните и ќе трае три седмици, додека на останатите гости на бањата ќе им биде достапна од април. Оваа терапија ќе чини… Read more »

Хрватски научници на чекор до лекување на ракот на белите дробови

Posted by & filed under ЕВОЛУЦИЈА.

Професор од одделот за биохемија и медицинска генетика на Универзитетот во Торонто, д-р Игор Штагљар, изјавил дека со својот тим дошол на еден чекор од лекување на еден од најлошите тумори на денешницата – ракот на белите дробови. Процесот е дојден до стадиум со кој лекот е подготвен за употреба и ќе почне да се… Read more »

Како функционира работата на црно во Германија

Posted by & filed under ПО СВЕТОТ.

Иако Хрватите можат легално да работат во Германија, и ден денес многумина од нив заминуваат на работа „на црно“. Имотска краина е традиционално позната по таквите. Меѓу нив е и еден поранешен хрватски бранител, полицаец кој од пред 6 години е во пензија, а сега илегално печали во Германија на секои два три месеца. За хрватски Дојче… Read more »

Природен свет – Н.П. Плитвице – Хрватска

Posted by & filed under ДОКУМЕНТАРКА.

Документарка за националниот парк Плитвице во Хрватска, најстариот во Европа и еден од најубавите, каде цела мрежа на езера со кристално циста вода се поврзани меѓусебно со водопади. (135) Тим ЗА -0%     Тим ПРОТИВ 0% Гласањето е затворено