Ова се настаните што ќе се случат до 2050

Posted by & filed under ДОКУМЕНТАРКА.

Предвидувањето на иднината е зезната работа и освен гатачките по шатори други и да не знаат да ти погодат. Јеби га, таква е таа работа, неочекувани настани можат секогаш да ти ги пореметат плановите. Ама, во главно, ова може да се очекува во 2050… (28) Тим ЗА -0%     Тим ПРОТИВ 0% Гласањето е… Read more »

Како ќе изгледаат авионите од иднината: Футуризмот тропа на голема врата

Posted by & filed under ЕВОЛУЦИЈА.

Практично, секој што патува во авион би сакал да има сопствено автономни седишта со малку повеќе простор за да ги испружи нозете. За среќа за сите нас, дизајнерите на авиони во моментов работат на создавање на многу поудобни услови за сите патници, а особено оние на долги релации. Избравме некои од најдобрите иновации кои наскоро… Read more »

10 катастрофални предвидувања за 2018-та година

Posted by & filed under ПО СВЕТОТ.

Постојано читаме за разни интересни предвидувања, кои понекогаш можат да бидат и по малку застрашувачки. Постојат стотици претскажувања, но слободно можеме да кажеме дека следниве 10 се едни од најдобрите. Прочитајте ги и размислете кои од нив би можеле навистина да се остварат… 10 катастрофални предвидувања за 2018-та година 1. Вулканот Везув ќе еруптира Нострадамус… Read more »

Работи кои децата родени во 2018 најверојатно никогаш нема да ги искусат

Posted by & filed under ЕВОЛУЦИЈА.

2017 беше година исполнета со носталгија благодарение на неколку случувања во поп културата кои беа поврзани со минатото. Добивме уште еден официјален продолжеток на “Alien” франшизата, како и на “Blade Runner”, додека “Stranger Thigns” серијата не врати назад во „Спилберговската“ фантазија која ги одушевуваше децата родени во 80-тите, а серијата „Twin Peaks” излезе со нова… Read more »

Професии што ќе бидат во пораст во 2018 година

Posted by & filed under ЕВОЛУЦИЈА.

Иднината на работата ќе биде утврдена од вештачката интелигенција и автоматизацијата. Овие технологии ќе елиминираат некои работни места, но и ќе создадат нови можности и поголема побарувачка за работните места што луѓето ги извршуваат најдобро. Ова се позициите што ќе бидат во пораст оваа година. Машински тренер Потребна е многу напорна, тешка работа за тренирање… Read more »

10 земји кои можеби нема да постојат за 20 години од сега

Posted by & filed under ДОКУМЕНТАРКА.

Иднината е непредвидлива и некои земји можеби нема да ги преживеат наредните 20 години и да останат какви што ги знаеме сега. Сепак, запомнете дека оваа листа е шпекулативна и дека не значи дека овие држави ќе се распаднат во иднина… (939) Тим ЗА -0%     Тим ПРОТИВ 0% Гласањето е затворено   

До 2020 година ќе го имаме првиот пловечки град

Posted by & filed under ЕВОЛУЦИЈА.

Добродојдовте во иднината. Амбициозните планови за создавање на градови во морињата и океаните, комплетирани со домови, канцеларии и ресторани, почнуваат да се материјализираат. Ваквите проекти долго време се сметаа за следната граница која човештвото треба да ја достигне од страна на технолошките милијардери и инвентори, идејата за градење на автономни, самоодржливи градови во меѓународни води,… Read more »

7 пронајдоци кои го обликуваат светот околу нас

Posted by & filed under ЕВОЛУЦИЈА.

Животот секогаш граби напред и работите секогаш се подобруваат. Во прилог погледнете ги најновите пронајдоци кои ќе го направат светот околу нас чист, безбеден и љубезен. Исто така постои и специјален бонус за дами на крајот. 1. Патишта од соларни панели Ова за што се збори не се соларни панери на покрив – ова се… Read more »

Сингапур аздисал со новиот терминал на аеродромот

Posted by & filed under ПО СВЕТОТ.

Сингапур го претстави новиот терминал со пет спрата на својот аеродром Changi, кој е со големина од 27 фудбалски игралишта и чини 544 милиони фунти за изградба. Титулата на најдобриот аеродром во светот (како што беше оценет од страна на Skytrax World Airport) не беше сосема доволна за Changi, па додаде нова зграда со цел… Read more »

Спремни за иднина без нафта – С. Арабија ќе гради футуристички град вреден 500 милијарди долари

Posted by & filed under ЕВОЛУЦИЈА.

Саудиска Арабија ќе инвестира 500 милијарди долари во изградба на нов град на брегот на Црвеното Море, објави саудискиот принц Мохамед бин Салман. Животот во градот ќе биде различен од било каде во Саудиска Арабија, додава принцот, а според информациите објавени досега се чини дека ќе биде различен и од било кој град во светот…. Read more »

Берлин го реши сообраќајниот метеж и проблемот со отпадот, сега веќе гради за 2030 година…

Posted by & filed under ПО СВЕТОТ.

Градските татковци на Берлин си поставија цел до 2030 година градот да стане еден од најиновативните метрополи во светот. Како што ги дал господ, засукале они веќе ракавите и се фатиле за работа. За возачите имаат воведено мобилни апликации кои им помогаат во изнаоѓање на паркинг простор или им нудат избор за најбрз пат до… Read more »

Иднината на трговијата, од антички Рим до виртуалната реалност

Posted by & filed under МУАБЕТ.

Од антички пазари до хартиени каталози, од е-трговија до зголемена реалност, трговијата ги менувала правилата со текот на времето, представувајчи три клучни елементи во процесот на купување: брзина, погодност и висината на патничките трошоци. Морган Линтон ќе ви ја отвори својата визија за иднината на трговијата…   (8) Тим ЗА -0%     Тим ПРОТИВ… Read more »