Како му успеа на еден Македонец да започне сексуална револуција во една голема земја?

Posted by & filed under ЕВОЛУЦИЈА.

Веќе речиси три години Македонецот Блаже Аризанов (29) и неговиот ко-основач Санчит Сети, тежнеат да направат верзија на „љубовни хотели“ за краток престој како оние во Јапонија, наменети за итни средби во Индија. Неговиот стартап „StayUncle“ е едноставна идеја со огромен предизвик. Признаен како еден од најиновативните стартапи во Азија.  StayUncle e платформа преку која… Read more »

Во индиска болница наместо перница, ставиле отсечена нога

Posted by & filed under ПО СВЕТОТ.

Во државна болница во индискиот град Џанси суспендирани се двајца лекари откако е откриено дека на 28-годишен пациент, жртва во сообраќајна несреќа, наместо перница под главата му е ставена неговата отсечена нога. Роднините на тешко повреденото момче, чистач на училишен автобус, кој по несреќата е префрлен во болница заедно со уште 25 повредени деца, изјавиле… Read more »

Отишол на трансплантација, од операционата сала излегол со две срца

Posted by & filed under ПО СВЕТОТ.

50-Годишен пациент од Индија од операционата сала излегол со две срца. Иако овој Индиец требало да добие ново срце со стандардна трансплантација, докторите во текот на операцијата сфатиле дека срцето на донаторот тинејџер е сепак премногу мало. Токму поради тоа, хирургот кој ја вршел операцијата се одлучил за „План Б“, пренесува Independent. Овој хирург одлучил здравото… Read more »

Лажен доктор лекувал луѓе од настинки и дијареа, но всушност ги инфицирал со ХИВ

Posted by & filed under ПО СВЕТОТ.

Лажен доктор во индиско село ги лекувал жителите од настинка, кашлица и дијареа, а всушност инфицирал најмалку 21 лице употребувајќи заразени игли и шприцеви. Полицијата трагала по Раџендр Јадав, кој побегнал во град во северно индиската држава Утар Прадеш, изјави државно официјално лице. Жителите на селото велат дека Јадав многу ретко ги менувал иглите, што… Read more »

Се пробудил во мртовечница неколку минути пред обдукцијата!

Posted by & filed under ПО СВЕТОТ.

Еден пациент се пробудил во мртовечница неколку минути пред почетокот на обдукцијата откако главниот лекар по грешка го прогласил за мртов. Имено, 45-годишникот бил најден без свест на автобуска станица во Мумбаи. Полицијата го однела во болница каде бил прогласен за мртов. Главниот лекар наводно на медицинксиот персонал му рекол телото да го однесат во… Read more »

Индиското езеро кое крие мрачна тајна

Posted by & filed under ПО СВЕТОТ.

На 5.029 метри надморска височина на Хималаите, во Индија, се наоѓа езерото Рупканд кое поради непристапноста било откриено пред околу 70 години. Ова глечерско езеро во поголемиот дел од годината е смрзнато, а во остатокот водата се повлекува и открива над 500 човечки костури на кои долго време не им беше познато потеклото. Оттогаш, антрополозите… Read more »

Терминот “нужно зло“, деновиве има друго значење во Индија

Posted by & filed under ПО СВЕТОТ.

И ново ќе им ставиш и пак мочковци. Имено, проблемот кој индиските власти го имаат е тоа што во земјата има 52 милиони нови јавни тоалети, ама некако на мештаните повеќе им годи кога ги извршуваат своите физиолошки потреби во природа. Решението сепак бара доста работа, бидејќи властите решиле овој проблем на менталитетот да го… Read more »

Тајната на Таџ Махал

Posted by & filed under ДОКУМЕНТАРКА.

Преку 60.000 посетители дневно го посетуваат Таџ Махал, познатото светско културно наследство во Индија. Помеѓу напливот на туристи, се наоѓаат и два тима на научници, кои се дојдени да ги истражат алармантните наоди кои велат дека Таџ Махал тоне под земја. Каков ќе биде исходот на нивните наоди, погледнете сами… (17) Тим ЗА -0%  … Read more »