За круната што и паѓа на Ангела Меркел

Posted by & filed under ПОД ШИРОКА КРОШЊА.

Побарајте од Европеец да ви покаже за силно и стабилно лидерство и до оваа недела тој ќе го посочеше прстот во Германија. Земја која е горда на својата поствоена историја за политичка стабилност и внимателно градење консензус. Се додека, Ангела Меркел ја доби непосакуваната чест да стане првиот германски канцелар од Втората светска војна што… Read more »

Зошто европските популисти ќе ги гледаме допрва

Posted by & filed under ПОД ШИРОКА КРОШЊА.

Тапаните што го навестуваа маршот на европските популисти во политичкиот мејнстрим станаа погласни оваа недела. Изборите во Австрија и Чешката Република донесоа големи придобивки или победи на партиите кои се натпреваруваа на нативистички или анти-имигрантски платформи. Во Австрија, централно-десничарската партија треба да влезе во владата во коалиција со екстремно десничарска фракција која профитираше од растечкото… Read more »

Кучешка освета

Posted by & filed under ПО ДОМА.

Се будам вчера и нешто чувствувам не е како и обично. Се прашувам што ли ќе да е, сонцето си свети малку ветре и се си е нормално, од каде ли сега чувствувам нешто ненормално во овој ден? По автоматизам отварам компјутер и ете, еурека, што било. Ќелавиот полжав со јаречка брада, ползи по земја… Read more »

Се помалку глупи гласачи

Posted by & filed under ПО ДОМА.

“ И кога ве гаѓаат со камења, ве туркаат настрана, ве влечкаат наназад, вие продолжете кон својата цел, чекорејќи полека, трпејќи понижувања – и успехот е неминовен. Потоа ќе се свртите назад за да ги видите тие исти бедници, кои се уште се на истото место и истото им го прават на други. А вас… Read more »

Избори за Македонија, или за нејзиниот крај

Posted by & filed under ПО ДОМА.

И така протестите За заедничка Македонија и нивните „лидери“ се трансформираа во „Избори“ за Македонија! Не знам за други ама мене ваквата трансформации ниту малку не ме изненади, од проста причина бидејќи „нивната спонтаност“ на овие, како што беше онаа на „Шарените“ од минатата година, е креирана, финансирана и водена од комуникациските центри на одредени… Read more »

Чие дело е Платформата?

Posted by & filed under ПО ДОМА.

Драмските автори во своите текстови честопати користат некој неочекуван настан или лик кој одненадеж се појавува во драмското дејствие и носи решение на заплетот или ситуацијата кои инаку изгледаат нерешливи. Во литературата овие настани и ликови кои прават неочекуван пресврт во дејствието се нарекуваат со латинската фраза ,,Deus ex machinа”, алудирајќи на тоа дека авторот… Read more »

Собраниски контролен пакет

Posted by & filed under ПО ДОМА.

Си одам така денеска преку Полоштадот, со наведната глава, и баш под Воинот, токму под неговата опашка, се сретнав со мојот голем пријател Аслан. Со него не сме се виделе од оломнани, ама да имавме време да седнеме на кафе, ќе не стемнеше денот во евоцирање на наштие анегдоти и досетки. На таа кратка средба… Read more »

Мнозинство

Posted by & filed under ПО ДОМА.

Победничката партија ВМРО-ДПМНЕ се огласи со став дека за нив е неприфатлива платформата на албанските политички партии што било причина да не се формира влада со ДУИ од страна на мандаторот Никола Груевски во законскиот рок до 29 јануари. Според ВМРО-ДПМНЕ единствен излез од состојбата е  одржување на нови парламентарни избори. Секое друго решение ќе… Read more »

Пред и после мандатот

Posted by & filed under ПО ДОМА.

Се чувствувам како да живеам во некој сериски филм. Првата епизода, како и секогаш, е многу интересна и јасно укажува дека сé е само почеток и дека уште многу работи ќе се случат, и нормално, завршува баш кога станува најинтересно. Додуша, серискиов филм во кој живееме, веќе од поодамна се рекламира, со постери, најави, “Coming… Read more »

Платформа за двојни избори

Posted by & filed under ПО ДОМА.

Интервјуто на Али Ахмети, на 10.01.2017 год. во емисијата Click Plus на TV21 покажа дека Али Ахмети веќе може да се прекрсти во Ѓоргија сардисан. За да го објаснам ова, ќе се послужам со неколку подточки: 1. Нема во што ние да веруваме, ако долгогодишните пријателчиња од власта меѓусебно не си веруваат. Штом сардисаниот не… Read more »

Груевски планира нови избори

Posted by & filed under ПО ДОМА.

Никола Груевски го доби мандатот за формирање на нова влада, но изјави дека нема да формира влада по секоја цена. ДУИ ја обелодени својата сеалбанска платформа со која треба да се водат преговори со ВМРО-ДПМНЕ, со тоа што мандаторот треба да ги прифати нивните седум барања како услов за формирање на влада.  Централното претседателство на… Read more »

Платформа за спас на Груевски

Posted by & filed under ПО ДОМА.

Платформата на албанските партии ја исполнува својата цел токму во овие моменти кога ние разговараме за неа. Нејзината цел беше токму тоа- да предизвика дистракција. Со тоа, Платформата целосно се вклопува во долгогодишната стратегија на двоецот Груевски-Ахмети. На сите ни е јасно дека секогаш кога ќе згусти ситуацијата во државата, Груевски и Ахмети успеваат да… Read more »