Природни велигденски бои за јајца по рецепт на вашите баби

Posted by & filed under ПО ДОМА.

Искусните и долгогодишни домаќинки сигурно веќе добро ги знаат, но традицијата вреди да се пренесува со генерации. Ако се одлучите за природни бои, еве неколку интересни бабини рецепти кои ќе ви ја поедностават работата. 1. Жолта боја ќе добиете ако јајцата ги варите заедно со кора од лимон, портокал или врвчиња од неколку моркови. Во водата каде што… Read more »

Не ги фрлајте лушпите од јајцата, здрави се од повеќе аспекти

Posted by & filed under ПО ДОМА.

Лушпите од јајцата не треба да ги фрлате, а еве и зошто. Калциумот од лушпите од јајце може да биде корисен не само за остеопороза, артритис и зглобови, туку и за децата во развој. Помага и забите да се посилни, а корисен е и за мускулите и нервите. Лушпите од јајце се консумираат еднаш дневно, обично… Read more »

Лекарите во шок: 14-годишно дете снесло 2 јајца во ординација и признало дека тоа не е прв пат

Posted by & filed under ПО СВЕТОТ.

Ако може да му се верува на 14-годишниот Акмал Русли од Гове во Индонезија, тој минатите две години снесол 20 јајца. Акмал вели дека редовно снесува јајца од 2016. година. Последните две јајца ги снесол пред очите на шокираните лекари, кои и натаму не можат да веруваат дека ваквo нешто е можно. Лекарите се сомневаат… Read more »

Брз рецепт за познатиот шпански омлет

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Шпанскиот омлет е познат низ светот како една од највкусните идеи за појадок широко прифатена од многу нации. Неговите варијации можете да ги сретнете во многу земји, но сепак оригиналниот рецепт е рецептот со кој ќе го добиете автентичниот вкус на Шпанија. Потребни состојки: – 3 јајца – 2 лажици млеко – малку путер –… Read more »

Новогодишно изненадување: Чизкејк во лушпи од јајца

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Имаме еден супер предлог – после новогодишниот ручек, кога сите ќе мислат дека немаат веќе простор во стомакот, изнесете и послужете ги овие јајца како десерт. За момент, застанете и гледајте ги реакциите на гостите и домашните. Потоа замолете ги да земат лажичка и да уживаат во нив, затоа што ништо не е така како… Read more »

Во Кина пронајдени фосили на 215 јајца од птеросаурус

Posted by & filed under ЕВОЛУЦИЈА.

Во северозападна Кина научниците денеска открија фосили на 215 јајца од птеросаурс, меѓу кои 16 што биле делумно остатоци од ембриони. Најновото откритие ги довело доказите дека овие летачки рептили, кои живееле заедно со диносаурусите, раѓале младенчиња што во раните фази од животот не можеле да летаат и им била потребна родителска нега, пренесува „Ројтерс“…. Read more »

Дали јајца или цигари, најверојатно исто ќе ви дојде на крајот…

Posted by & filed under ПО ДОМА.

Дали дојде време кога страсните непушачи ќе се откажат и од консумирањето на јајца? Има нека тајна веза, велат научниците. За што станува збор? Сведоци сме дека дебатите во врска со различни аспекти кои го опкружуваат нашето човечко искуство се појавија во изобилство, а една од најчувствителните области се занимава со нашата храна – она… Read more »

Вкусна кајгана со сланина

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Состојки: – 2 јајца – 50 грама сланина – 100 грама кашкавал – свеж магдонос – зачини по вкус Подготовка: Сланината ситно ја сецкаме на коцки. За овој рецепт употребивме Пекабеско сланина. Кашкавалот ситно го сецкаме или го рендаме на покрупната страна од рендето. Јајцата ги матиме во посебен сад, ги посолуваме и додаваме бибер… Read more »

ВИДЕО: Направете долго варено јајце, гостите ќе бидат воодушевени

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Навистина ви треба околу еден час варење и десетина јајца, ама резултатот е воодушевувачки. Работата е во тоа што се одвојуваат белката од жолчката, па прво се варат белките, за подоцна во нив да се вметнат жолчките. Се на се, вкусот е ист како кај нормално варените јајца, но ако имате гости вреди да се… Read more »

Најдобриот рецепт за полнети јајца

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Одлично предјадење, со кое можете да експериментирате, барем кога станува збор за употребата на состојки. Состојки: – 5 јајца – 1–2 лажици ајвар – 1-2 лажички сенф – мајонез, по желба – сол, по вкус – бибер – оригано – пиперка – лук во прав Подготовка: Јајцата згответе ги на вообичаен начин – треба да… Read more »

Пржени сендвичи

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Состојки 8 рибанки (кришки) леб малку маргарин (за премачкување на сендвичите) малку масло за јадење (за пржење) 2 јајца малку сол 4-5 лажици презла 8 кругови шунка (од мало црево шунка) 4 парчиња кашкавал 4 парчиња чајна колбасица 1. Секоја рибанка, кришка се премачкува со маргарин од едната страна 2. Се става на 4 од… Read more »

Видео рецепт: Солена бајадера

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Овој рецепт се нарекува солена бајадера, веројатно заради вкусната комбинација од месо, кашкавал, јајца и павлака. Подготовка Чекор 1: Мешавината од зеленчук сварете ја и процедете ја. Пилешкото месо сварете го во солена вода. Процедете го и изладено исечкајте го ситно. Шунката исечкајте ја на ленти, кашкавалот на ситно, а печурките исечкајте ги на тенки… Read more »