Најстариот порно глумец на светот има 83 години и нема во план да се пензионира, тој најавува бурни години

Posted by & filed under ПО СВЕТОТ.

Јапонецот Шигео Токуда има 83 години и е најстариот порно глумец во светот. Виталниот дедо вели дека работата го исполнува и дека годините не му претставуваат проблем да снима порно филмови и во иднина. Тој глумел во повеќе од 200 филмови, а поголемиот број на партнерки биле многу помлади дури и од неговите ќерки. Во… Read more »

Јапонија одобри лек кој го убива грипот за 24 часа

Posted by & filed under ЕВОЛУЦИЈА.

Минатата недела, здравствените власти во Јапонија одобрија нова вакцина против грип наречена Xofluza, која се зема еднаш, пишува Wall Street Journal. Во текот на клиничките испитувања, лекот за 24 часа уништил вирус кај пациенти со јапонски и американски грип. Xofluza е произведена од страна на јапонската фармацевтска компанија Shionogi и нејзината продажба во Јапонија нема… Read more »

Вака звучи кога Јапонки ја пејат „Македонско девојче”

Posted by & filed under JAM SESSION.

Македонската народна песна и ора се едни од најубавите во светот. Тоа го докажува и ова видео. Вака звучи кога јапонски ансамбл ја пее “Македонско девојче”. (80) Тим ЗА -0%     Тим ПРОТИВ 0% Гласањето е затворено   

Овие луди закони важат само за Јапонија

Posted by & filed under ПО СВЕТОТ.

Јапонија важи за посебна и чудна нација, гледано од перспектива на другите нации во светот. Нивната уникатна култура и специфичен начин на однесување може да ве изненади ако не ги познавате, а сакате да ја посетите Јапонија, може да ве изненади. Во Јапонија важат правила кои за многу луѓе  се чудни, но за други многу смешни. Едно од правилата на… Read more »

Ќе се гради највисоката зграда на светот направена од дрва, ќе има 70 ката

Posted by & filed under ЕВОЛУЦИЈА.

Јапонска компанија планира во Токио до 2041 година да изгради дрвен небодер од 70 ката, кој ќе биде висок 350 метри. Од компанијата истакнуваат дека ова е најдобар начин да се прослави 350 годишнината на компанијата од постоењето. Доколку плановите се спроведат на дело, тоа ќе биде втора највисока зграда во главниот град на Јапонија…. Read more »

Шумата на смртта – во неа секоја година наоѓаат повеќе од 100 тела

Posted by & filed under ПО СВЕТОТ.

Се работи за шумата Аокигара во Јапонија, позната и како „море шума“, а нејзиниот статус на самоубиства во таа земја е многу познат. Со право може да се нарече најмистериозното место во Јапонија. Се наоѓа во планината Фуџи, на два часа возење западно од Токио. Позната е по тоа што полицијата секоја година наоѓа повеќе… Read more »

Во Јапонија се одгледуваат банани со кора која се јаде

Posted by & filed under ЕВОЛУЦИЈА.

На класичната банана и се потребни две години да израсне, а новите јапонски банани растат за четири месеци и за да ги јадете не треба да се лупат. Имено, земјоделците во Јапонија успешно одгледуваат овошје кое се јаде целосно со кората, сето тоа благодарение на изумот кој користи ДНК метод. Бананата, наречена Mongee, што во… Read more »

“Брала мома капини“ во изведба на џипси бенд од Јапонија

Posted by & filed under JAM SESSION.

Кога сме кај старите јапонски песни, тука треба да е и “Брала мома капини“… Сме виделе ние рокање, ама ова Јапонциве како ја подбраа „Брала мома капини“ ко преку Јутјуб да ќе им лепиме пари. И сред спот ги гледаш токискиве убер-хипстери (нема друго штом песнава и неколку слични ти се дел од репертоарот) како… Read more »

Суд: Маж е одговорен за детето зачнато без негово присуство

Posted by & filed under ПО СВЕТОТ.

Судот во Јапонија прогласи еден маж за законски одговорен за неговото биолошко дете, покрај тоа што бебето е родено неколку години откако тој се развел со сопругата, и не учествувал во нејзиното зачнување. Судот за семејни спорови во Нари ја отфрли тужбата на 46-годишниот странец, кој се обидел да ја избегне законската обврска кон својата… Read more »

Јапонците пронашле начин како да ги “избркаат” своите вработени

Posted by & filed under ПО СВЕТОТ.

Јапонците се познати по тоа што неуморно работат, но јапонските работодавци пронашле спектакуларен начин како да ги “избркаат” своите работници по работното време. Имено, поединечни јапонски компании измислиле одличен изум – дрон кој пее. Планот е дронот да лебди околу главата на работниците кои прекувремено остануваат на работа. „Не можеш да работиш кога знаеш дека… Read more »

Вонредна автобуска линија за пијаните и заспаните

Posted by & filed under ПО СВЕТОТ.

Автобусот за спасување на поспаните работници има најмногу работа пред крајот на годината, кога компаниите организираат состаноци во кафулиња за нивните вработени кои на крајот на вечерта пијани влегуваат во метрото. На линијата Чуо што поминува низ центарот на градот и завршува во предградие, ваквите патници не се реткост, а најголем проблем им претставува тоа… Read more »

Олабавете! Во Јапонија јавно се извинија за возот што тргнал 20 секунди порано…

Posted by & filed under ПО СВЕТОТ.

Железничка компанија во Јапонија се извини јавно откако еден од нивните возови тргнал порано 20 секунди. Да, да, не е печатна грешка – 20 СЕ-КУН-ДИ! Управата на линијата Цукуба Експрес помеѓу Токио и градот Цукуба велат дека “искрено се извинуваат за непријатностите”. Па побогу, кои непријатности, 20 секунди! Попат, важно е да ви напоменеме, дека НИКОЈ… Read more »