Ролатчиња со кајмак

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

На креативноста никогаш крај, особено кога треба да се подготви тесто. Така и за овие ролнички (ролатчиња) со фил од кајмак и богати со путер, кои се посебно вкусни и интересни за око. Состојки – 500гр интегрално ржано брашно – 75 гр путер – 200 мл млака вода – 1 лажици овесни трици – 1… Read more »

Лиснати триаголници со кајмак

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Состојки: 600 г брашно 200 мл млака вода 200 мл млеко 1 јајце 2 лажички сол 50-100 г путер (за премачкување) 100 г кајмак Подготовка: 1.Помешјате ја водата заедно со млекото, додадете брашно, сол и јајце и месете се додека не добиете фино, еластично тесто. Свиткајте го во проѕирна фолија и оставете го во фрижидер… Read more »