Хрватска го добива првиот центар за лечење со медицински канабис

Posted by & filed under ЕВОЛУЦИЈА.

Во бањата Свети Мартин на северот на Хрватска наскоро ќе биде отворен првиот „Канабио центар“ каде при лечењето ќе се користи медицински канабис, пишува Klix.ba Терапијата со медицински канабис ќе биде наменета за хронично болните и ќе трае три седмици, додека на останатите гости на бањата ќе им биде достапна од април. Оваа терапија ќе чини… Read more »

Компанија продава “канабис тампони” кои ќе ги намалат болките во стомакот!

Posted by & filed under ЕВОЛУЦИЈА.

Секоја девојка го знае вознемирувачкиот период во месецот кога мајката природа чука на врата и ни овозможува да дознаеме “девојко, ти не си мајка!” Некои жени кои го имаат својот период се безбедни – малку крварат, а потоа не. Но, за некои, грчевите може да бидат сериозно, сериозно прашање. Сега, една компанија се обидува да… Read more »

Најмоќното растение на светот?!

Posted by & filed under ДОКУМЕНТАРКА.

Краток документарен филм за придобивките од канабисот, не само медицинските придобивки туку и економски, еколошки и ред други. Кратко информативно видео од кое може да се научи или во најмала рака да се добие друг аспект на гледање на работите… (362) Тим ЗА -0%     Тим ПРОТИВ 0% Гласањето е затворено   

Бескорисноста на „медицинската“ марихуана (прв дел)

Posted by & filed under ПО ДОМА.

Канабисот се користи рекреациски и медицински низ векови. И покрај долгото искуство, релативно малку се знае за ризиците и бенефициите од неговата употреба како медикамент. Значаен дел од нашето незнаење може да се препише на владиното обезхрабрување за истражување околу канабисот. Прегледот на веб страницата на Националниот институт за здравје покажува многу студии и за… Read more »

Марихуаната не лекува рак, го предизвикува

Posted by & filed under ПО ДОМА.

Канабиноидите наспроти канцерот: суеверје наспроти наука Првиот проблем на којшто некој наидува кога ги испитува доказите во однос на ефектот на канабиноидите врз канцерот е тоа што огромното мнозинство на истражувања рекламирани од бранителите кои тврдат дека „канабисот лекува канцер“ се или in vitro или истражувања врз животни. In vitro  и истражувањата врз животни се… Read more »

А што ако канабисот нема никакви лековити својства?!

Posted by & filed under ПОД ШИРОКА КРОШЊА.

Зошто често не е доволна само „љубовта“?! Да објаснам. Марихуаната има лековити својства – треба да се легализира во медицински цели. Апсолутно. Но, што ако нема?! Или пак ако ефектите зависат од случај-до-случај? Алхохолот не лечи рак (ако се претера патем ти го разјадува џигерот). Цигарите се бр.1 причина за (околу 6 милиони луѓе годишно… Read more »

Земја на марихуаната – Канабис бум

Posted by & filed under ДОКУМЕНТАРКА.

Livada.mk е концепт на портал/блог каде сите поединци или организации може да објавуваат свои колумни, анализи, отворени писма, искуства, патеписи, хроники, поезија, раскази, рецепти, да објават некој настан во најава или некое свое аматерско или професионално видео. Ги очекуваме вашите материјали преку овој линк за да ги објавиме. (694) Тим ЗА -0%     Тим… Read more »