Брзо мезе: Крекери од 1 состојка

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Љубителите на брзото готвење и кашкавалите ќе бидат воодушевени од рецептот. Всушност, и не е некој рецепт, туку идеја. Ви требаат само калапи за мафини и вкусен кашкавал кој лесно се топи за да си направите домашни, крцкави крекери.                 Може да ги послужите со сос по желба –… Read more »

Сочен сос од пилешко и кашкавал кој вреди да го пробате

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Ако се мислите што да направите за ручек, а немате многу време ви го предлагаме овој бафало пилешки сос во кој ќе се заљубите уште по првото залче. Потребни состојки: – 1 цело печено пиле, исечено на коцки – 230g крем сирење – 1 шолја бафало сос – 1 шолја бел дресинг за салата –… Read more »

Домашен чипс од кашкавал

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Токму таков е и овој рецепт, составен од само три состојки за чие подготвување ќе ви бидат потребни само 10 минути. Одлични крекери кои совршено ќе одговараат со пиво, сос и добри пријатели. Состојки: – Пармезан или кашкавал по желба, рендан – Лук во прав – Свеж босилек, ситно исечкан Начин на подготовка: 1. Загрејте ја… Read more »

Кога ви треба брз ручек: Макарони со растопен кашкавал и кулен

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Вкусот на пицата и макароните потопени во сочен сос од различни кашкавали – комбинирате различни вкусови, но она што го добивате се вашите омилени вкусови на едно место. Доматен сос, кулен, топен кашкавал и многу јаглехидрати од макарони, веројатно ќе се согласите дека звучи одлично. Па како можете да го направите овој рецепт? Потребни состојки:… Read more »

Сочно уживање: Ролат од багет, кашкавал и сланина

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Ви се пријаде нешто калорично, а немате желба за готвење и поминување драгоцено време во кујната? Ова е совршениот рецепт за вас. Сосема едноставен, од само неколку основни состојки ова е рецептот со кој во никој случај не можете да погрешите. Заборавете на нарачувањето пица и покажете ги вашите кулинарски способности така што ќе ги… Read more »

Брзи погачи со шунка и кашкавал

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Секогаш е добро да имате при рака рецепт за некоја храна која брзо се приготвува. Така, ненајавените гости секогаш ќе ги изненадите, а денешниот рецепт за брзи погачи ќе го постигне токму тој ефект. Брзи и вкусни, освен шунка и кашкавал, можете да ги полните и со состојки по ваша желба. Потребни состојки: – 1… Read more »

Топен кашкавал со сланина

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Покажете се како вистински гурмани кога ќе ви дојде друштвото на гости или треба да ја бодрите Македонија во фудбал. Иако не спаѓа во категоријата на здрава храна, сланината е сепак нешто за кое сите би направиле исклучок 🙂 Потребни состојки: – Моцарела сирење или кашкавал по желба – Сланина – Презла – Јајце Начин… Read more »

Похован кромид со стопен кашкавал во него

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Има ли подобра комбинација од похован кромид и ладно пиво? Секако дека нема. Уште ако во средината има растопен кашкавал… Сите вие кои се сложувате со горенаведеното продолжете да читате зошто во продолжение следи рецептот после кој ќе научите како да го правите највкусниот похован кромид сами. Иако навидум сето тоа изгледа сложено, во суштина… Read more »

Дупло полнети лиснати стапчиња со кашкавал и кулен!

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Брзо се прават, а уште побрзо се јадат! Состојки: 500 гр лиснато тесто 1 јајце 250 гр кашкавал 200 гр кулен Начинот на подготовка погледнете го во видео рецептот на Милица Михаиловиќ (206) Тим ЗА -0%     Тим ПРОТИВ 0% Гласањето е затворено   

Похован кромид со стопен кашкавал

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Има ли подобра комбинација од похован кромид и ладно пиво? Секако дека нема. Уште ако во средината има растопен кашкавал… Сите вие кои се сложувате со горенаведеното продолжете да читате зошто во продолжение следи рецептот после кој ќе научите како да го правите највкусниот похован кромид сами. Иако навидум сето тоа изгледа сложено, во суштина… Read more »

Крцкави крекери со кашкавал

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Потребни состојки: 2 лажици путер без сол, на собна температура 3/4 шолја чедар кашкавал, рендан 1/3 шолја пармезан, ситно рендан 1/2 лажичка црвен пипер Малку чили 1/4 лажичка сол 1/2 шолја брашно 1 лажица ладна вода Подготовка: Ставете ги во поголем сад путерот, кој треба да биде мек, крупно ренданиот чедар и ситно ренданиот пармезан,… Read more »