Топли и вкусни домашни кифли во 5 чекори

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Нема некој што не ги обожава малите меки и топли кифлички. Најчесто се прават за слави и празници, но секогаш се добредојдени на трпезата. Иако ви се чинат дека треба посебна мајсторија, сепак може да ги направите и со 5 едноставни чекори. Потребни состојки: – 1 kg брашно – Мала лажичка сол – 7 dl… Read more »

Пекарски кифли

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Кифлите се вистински евергрин во секоја кујна. Постојат мал милион начини како да ги подготвите. Овој пат, најдовме оригинален рецепт за пекарски кифли. Ви го откриваме тајниот рецепт, чуван преку 20 години. Состојки: – 1 кг брашно – 100 гр путер – 2 мали лажици сол – 2 мали лажици шеќер – 25 гр свеж… Read more »