Топли и вкусни домашни кифли во 5 чекори

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Нема некој што не ги обожава малите меки и топли кифлички. Најчесто се прават за слави и празници, но секогаш се добредојдени на трпезата. Иако ви се чинат дека треба посебна мајсторија, сепак може да ги направите и со 5 едноставни чекори. Потребни состојки: – 1 kg брашно – Мала лажичка сол – 7 dl… Read more »

Вкусни кифлички од кори

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Состојки: – 4 јајца – 500 гр кори – 1 лажичка сол – 1 шолја кисела павлака – 1 шолја јогурт – 350 гр ситно сирење – 50 мл масло Начинот на подготовка погледнете го во видео рецептот на Милица Михаиловиќ: (434) Тим ЗА -0%     Тим ПРОТИВ 0% Гласањето е затворено   

Домашни кифлички со сирење и кулен

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Состојки: * 1/2кг брашно * 25гр свеж квасец или едно пакетче сув * малку сол * 1 јајце * 1 лажица шеќер *2,5дл млеко * 6 лажици масло Фил: * моцарела сирење * 100гр кулен Подготовка: Замесете го тестото и оставете го да отстои. Расукајте го и направете две или три топчиња. Расукајте ги и… Read more »

Француски кроасани

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Можеби постапката за подготвување ќе ви изгледа сложена, ама верувајте ми, и тоа како се испплати маката. Состојки: – 500 гр брашно тип 400 – 15 гр свеж квасец – 70 гр шеќер – 15 гр сол – 300 мл млеко – 250-300 гр путер – 1 јајце Подготовка: Сите состојки освен путерот и јајцето… Read more »

Видео рецепт – Пица кифлички

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Состојки: 500 гр брашно 2 јајца Свеж квасец 100 мл масло 300 мл млеко 2 лажички сол 1 лажичка шеќер 100 гр кечап 200 гр шунка или паризер 150 гр кашкавал 2 лажички оригано 1 лажица павлака за премаз Сусам или ким за декорација Подготовка: Исипете го брашното во подлабок сад и додадете едно јајце,… Read more »