Како Кина ја менува иднината на шопингот?

Posted by & filed under МУАБЕТ.

Кина е огромна лабораторија на иновации, вели експертот Ангела Ванг. И во оваа лабораторија, се се одвива на телефоните на луѓето. Петсто милиони кинески консументи – еквивалент на комбинираното население на Америка, Британија и Германија, редовно пазарат преку своите мобилни телефони… (7) Тим ЗА -0%     Тим ПРОТИВ 0% Гласањето е затворено   

Кинеската полиција доби дигитални очила за брзо откривање на криминалци

Posted by & filed under ЕВОЛУЦИЈА.

Кинеската полиција почнала да тестира дигитални очила со помош на кои полицајците ќе можат за секунда да идентификуваат осомничени криминалци. Очилата се опремени со камера и се поврзани на дата-база во која се снимени ликовите на 10.000 осомничени криминалци по кои полицијата трага. Кога полицаецот ќе погледне во некој минувач, за 100 милисекунди очилата можат… Read more »

Украл 800 метри пат, го исекол, па го продал за 640 евра!

Posted by & filed under ПО СВЕТОТ.

Кинез од покраината Јангсу украл 800 метри бетон од локалниот автопат, па го продал на градежна фирма за 5.000 јуани (640 евра), јавуваат локалните медиуми. Крадецот, меѓутоа, немал среќа, оти локалните жители веднаш го пријавиле исчезнувањето на автопатот в полиција. Селаните всушност мислеле дека автопатот се реновира, но полицијата утврдила дека нештата стојат поинаку. Инвентивниот „итрец“… Read more »

Кина го изгради најголемиот прочистувач на воздухот во светот

Posted by & filed under ЕВОЛУЦИЈА.

Во кинескиот град Сиан во провинцијата Шаанси почна со работа најголемиот прочистувач на воздухот во светот, пренесува Inhabitat. Кулата висока 100 метри веќе го подобри квалитетот на локалниот воздух, а како што вели главниот научник во проектот, Цао Јунџи, кулата веројатно ќе стане корисна алатка на земјата во борбата против загадувањето на воздухот во урбаните… Read more »

Кинезите ќе праќаат сонда на темната страна на Месечината

Posted by & filed under ЕВОЛУЦИЈА.

Кина ќе испрати посебна сонда на темната страна на Месечината и ќе одгледува билки на неистраженото подрачје наречено Јужен Пол-Аиткен. Новата вселенска мисија „Chang’e 4“ ќе биде лансирана во јуни со ракетата Long March 4C што ќе го понесе сателитот тежок 425 килограми и ќе го постави во орбитата на 60.000 километри зад Месечината. Со… Read more »

Кинезите немаат потреба од лични карти

Posted by & filed under ЕВОЛУЦИЈА.

Жителите на Кина сега можат да го потврдат својот идентитет со своите паметни телефони. Во земјата беше лансиран нови виртуелен систем за идентификација, а во јануари ќе се прошири низ целата земја преку популарната платформа за допишување WeChat. Новата дигитална карта за идентификација го има истото правно значење како и личната карта, што значи дека… Read more »

Отворен најдолгиот стаклен мост во светот

Posted by & filed under ПО СВЕТОТ.

На височина од 230 метри во Кина е отворен најдолгиот стаклен мост на светот.  Првите кои стапнале над кинеската провинција Хебеи се укочиле од страв – мостот е дизајниран постојано да се лула. Некој пак уживале – прошетката по стаклениот мост за нив претставувала единствено доживување. „Стигнавме до средината на мостот.  Прозирно е, кога ќе… Read more »

Кина гради нов град кој е три пати поголем од Њуjорк

Posted by & filed under ПО СВЕТОТ.

Кина започна да го планира развојот на нов регион наречен Сионган во северната провинција Хебеи кој како што пишува Business Insider, ќе биде три пати поголем од Њујорк. Овој проект беше најавен минатата сабота и истиот е замислен да го поттикне економскиот раст и да преземе некои од функциите на Пекинг како главен град. Исто… Read more »

Маратонот на Кинескиот Ѕид…

Posted by & filed under JAM SESSION.

Постои ли поголем симбол за Кина од Кинескиот Ѕид? Најпознатата секција на ѕидот е изградена помеѓу 14 и 17 век за време на Минг династијата. Рака на срце, никогаш ги нема спречено во целост инвазиите за кои е изграден и повеќе е еден вид на психолошка бариера и представува симбол за издржливоста на Кина… Во… Read more »

Електротехничкиот факултет во Ниш создаде робот кој пренесува лекови, храна и вода

Posted by & filed under ЕВОЛУЦИЈА.

Роботот веќе е подготвен за масовно производство. Прототипот го создаде тим од седум студенти, асистенти и професори од факултет, а инвестиција овозможи инвеститор од Швајцарија. Освен што може да пренесува намирници, роботот ќе може да го следи и здравјето на луѓето, пренесува N1. Се поврзува со смарт сензори за мерење температура и крвен притисок, ги бележи… Read more »

Во Кина пронајдени фосили на 215 јајца од птеросаурус

Posted by & filed under ЕВОЛУЦИЈА.

Во северозападна Кина научниците денеска открија фосили на 215 јајца од птеросаурс, меѓу кои 16 што биле делумно остатоци од ембриони. Најновото откритие ги довело доказите дека овие летачки рептили, кои живееле заедно со диносаурусите, раѓале младенчиња што во раните фази од животот не можеле да летаат и им била потребна родителска нега, пренесува „Ројтерс“…. Read more »

Зошто Кина гради острови во јужното кинеско море?

Posted by & filed under ДОКУМЕНТАРКА.

Кина гради вештачки острови забрзано во последните две години во Јужното Кинеско море, предизвикувајќи негодувања и инциденти кај другите држави во тој регион – Филипините, Брунеи, Виетнам и Индонезија. Од друга страна, САД имаат многу сојузници во тој регион и ја користи својата огромна морнарица за да патролира во интернаионалните води и да ги одржува… Read more »