Десерт на брзина: Колаче од кокос и ореви

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Лесните и кремасти колачи и торти се десерти кои луѓето секогаш ги претпочитаат како одличен завршеток на вкусниот ручек. Овој колач е збогатен со ореви и кокос кои му даваат посебен вкус на кој долго ќе се сеќавате. Состојки: Пандишан: – 6 белки, – 6 лажици шеќер – 100 g кокос – 100 g мелени… Read more »

Ролат со кокос

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Потребни состојки: – 200гр мелени посни бисквити – капка до две арома од портокал – 200гр кокос – 200гр шеќер За глазура: – 6 лажици шеќер во прав – капка до две арома од портокал Начин на подготовка: Сварете го шеќерот со половина чаша вода, тргнете го од оган, поделете на два дела, па едната… Read more »

Бомбици од банана

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Потребно е 3 банани 150гр шеќер во прав 150гр мелени ореви(може и мелени бисквити, тогаш намалете на шеќерот во прав) 150гр кокос Припрема Испасирајте ги бананите со вилушка, додадете ги другите состојки и се добро измешајте да се соедини. По потреба додадете ореви или кокос. Направете бомбици и валкајте ги во рендано чоколадо или кокос…. Read more »