Еве зошто не треба да користите клима во автомобилот веднаш по палењето на моторот

Posted by & filed under ЕВОЛУЦИЈА.

Често се случува, особено сега, кога температурите се високи, да ја пуштиме климата во автомобилот веднаш штом го ставиме стартниот клуч. На овој начин не само што си го ризикуваме сопственото здравје, но и здравјето на своите најблиски. Факт е дека оставајќи го автомобилот на улица, ние секогаш ги затвораме прозорците, па никој не може да влезе… Read more »

Лимузината на Тито повторно блеска

Posted by & filed under ЕВОЛУЦИЈА.

Пакардот од 1948 година, кој наводно му припаѓал на „најголемиот син на југословенските народи“, наскоро повторно ќе се најде на улиците на Србија. Луксузниот автомобил е целосно реставриран од фолк-печајот Милош Бојаниќ. Со години таложената прашина е избришана, моторот е заменет, а каросеријата повторно блеска во темно сина боја – едно од омилените луксузни возила… Read more »

Јапонски трансформер се претвора од робот во автомобил за само една минута

Posted by & filed under ЕВОЛУЦИЈА.

Хуманоиден робот кој за 60 секунди може да се трансформира во автомобил неодамна беше претставен во Јапонија. Роботот „Рајд“ го изработил Кенџи Ишида, директор на компанијата „Брејв роботикс“, пренесе „Ројтерс„. „Пораснав верувајќи дека роботите треба да бидат способни да се трансформираат и моја мотивација стана да развивам токму вакви роботи“, изјави Ишида за британската новинска… Read more »

Тесла родстерот на Илон Маск може да удри во Земјата

Posted by & filed under ЕВОЛУЦИЈА.

Не паничете: шансите вселенскиот спортски автомобил да падне на Земјата се само 6 отсто во наредните милион години. Се сеќавате кога првпат слушнавме дека еден Тесла родстер што шишка низ вселената со 40.000 километри на час не би се срушил на Марс, туку само би пролетал покрај црвената планета? Тоа беше одлична вест за научниците,… Read more »

McLaren Senna – го предизвика невозможното

Posted by & filed under ЕВОЛУЦИЈА.

Уште не му се исуши бојата, а веќе се распродаде – пламнаа сите 500 примероци од новиот суперболид наречен во чест на бразилскиот ас McLaren Senna. Секој од нив за 750 илјади фунти, а последниот за цели 2 милиони. Како што ветија Британците, парите од него, плус уште и дел од она што го собраа… Read more »

Овој шведски автомобил доаѓа со 5 години бесплатна електрична енергија

Posted by & filed under ЕВОЛУЦИЈА.

Компанијата Uniti од Шведска е на мисија да креира паметен, мал електричен автомобил. За таа цел склучи партнерство со енергетската компанија E.ON за на корисниците на ницните автомобили да им обезбедат 5 години бесплатна електрична енергија. Шведската компанија за неколку дена ќе го претстави првиот автомобил кој доаѓа со таква понуда, пренесува Inhabitat. Она што… Read more »

И активноста ”крадење кола” дојде во 21-виот век…

Posted by & filed under ПО СВЕТОТ.

Полицијата објави една од првите снимки од безбедносни камери на која се гледа новата форма на high-tech кражба на автомобили, со кој банда разбојници украдоа автомобил за помалу од една минута без да користат било каков клуч. Двајцата криминалци со качулки успеаја да го преземат безбедносниот систем на Мерцедес на 25 септември во 21 часот,… Read more »

Ја пронашол колата после 20 години, откако заборавил каде ја паркирал

Posted by & filed under ПО СВЕТОТ.

На сите нас ни се случило барем еднаш во животот да заборавиме каде сме ја паркирале колата. Но, на еден германски возач тој заборав му траел 20 години, кога неодамна автомобилот му бил пронајден. Властите во Франкфурт, Германија го пронајдоа автомобилот паркиран во една катна гаража. Причината зошто автомобилот одеднаш станал ”видлив” откако толку долго… Read more »