Брз колач од афион и гриз, по рецептот на баба

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Наједноставните колачи воедно се и највкусни. Се наоѓаат во секоја ситуација, кога ви треба нешто набрзина, а овој старински рецепт влегува во таа категорија. Состојки: – 2 шолји (од 200ml) шеќер – 2 шолји јогурт – Шолја гриз – Шолја масло – 1 ½ шолја брашно – 7-8 лажици афион – Пакетче прашок за печиво –… Read more »

Колач со вишни и јогурт: Совршен и едноставен десерт

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Освежувачки колач подготвен по стар рецепт… СОСТОЈКИ: – 250 гр брашно – 3 јајца – 120 гр путер – 180 гр шеќер – 1/2 кесичка прашок за печиво – 2-3 лажици јогурт – кора од лимон – 100 гр лешници или бадеми – 1/2 кг исчистени зрели вишни (засладени) – шеќер во прав за посипување… Read more »

Десерт на брзина: Колаче од кокос и ореви

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Лесните и кремасти колачи и торти се десерти кои луѓето секогаш ги претпочитаат како одличен завршеток на вкусниот ручек. Овој колач е збогатен со ореви и кокос кои му даваат посебен вкус на кој долго ќе се сеќавате. Состојки: Пандишан: – 6 белки, – 6 лажици шеќер – 100 g кокос – 100 g мелени… Read more »

Едноставен колач од бисквити и пудинг за 10 минути

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Ова е уште еден брз и лесен десерт кој ќе го изедете уште побрзо отколку што сте го подготвиле. Кремаст е и чоколаден, па совршен е за послужување во секоја пригода. Потребни состојки: – 1,5 l млеко – 100g чоколадо за готвење – 4 чоколадни пудинзи – 8 лажици шеќер – 300g бисквити – 2… Read more »

Чоколаден колач со скриено изненадување

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Интересен колач кој на прв поглед воопшто не изгледа поразличен од другите, но изненадувањето кое се крие внатре го прави идеален за Денот на вљубените. Доколку сакате да го изненадите вашиот сакан или сакана со нешто навистина поразлично, овој рецепт ќе ви покаже како на едноставен начин да припремите вистинско слатко задоволство. Потребни состојки: За… Read more »

Домашен јафа колач

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Честопати за да пробаме некој вид храна, од клучно значење е нејзиниот изглед. Нашите рецептори за вид може да нè наведат да пробаме нешто, дури и без воопшто да прашаме какви состојки има тоа јадење. Овој колач е совршен пример за тоа. Штом ќе го видите тоа совршено подредено шаренило, сигурни сме дека ќе посакате… Read more »

Брз капучино колач со бисквити

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Состојки – 500 – 550g кекси со путер – 50g капучино прашок – 2,5dl млеко – 2 лажици какао – 3 јајца – 6 лажици шеќер – 5dl слатка павлака Начин на подготовка Изматете ги јајцата со шеќерот, додадете ја слатката павлака и повторно матете за да добиете цврст фил. Потоа додадете две лажици какао… Read more »

Бисквит ролат со чоколаден пудинг

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Состојки: – Бисквити (300 Грама) – Млеко (800 Милилитри) – Брашно (2 Супени лажици) – Нишесте (пченкарен скроб)(3 Супени лажици) – Шеќер (150-200 Грама) – Путер (1 Супена лажица) – Какао (2 Супени лажици) – Банана ( 2 ) – Мелени ореви (150-200 Грама) Подготовка: За овој рецепт се потребни помалку од 30 минути. Во… Read more »

Колач со газоза и вишни – ова не се пропушта

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Пандишпан: Се мешаат сувите состојки, ги додаваме газозата и маслото. Состојката ја ставаме на намачкано тавче со масло и ставаме да се печена 180 степени, 15 минути. Оставаме да се излади, потоа со дрвена лажица правиме дупчиња во кои ќе ги ставиме вишните (без семки). Прелив: На тивок оган се изедначуваат состојките за да се… Read more »

Брз колач од кокос и чоколадо

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Колачот од кокос е десерт на кој ќе се навлечете после првото пробување, а веројатно и гостите ќе ви го побараат рецептот после првото залче. За среќа, рецептот е брз, лесен и евтин, па може да го подготвувате колку често и да сакате. Плус, ви требаат само 20 минути во кујна. Потребни состојки: – 200ml… Read more »

Колач во форма на новогодишна елка со Нутела

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Печењето на совршени празнични печива знае да биде предизвик и авантура, посебно ако го имате вистинскиот рецепт. Замислете си го мирисот кој ќе се прошири низ дома и аромата која ќе ги привлече сите, од најмлади до најстари, околу кујната. Оваа новогодишна елка со Нутела е токму таква – вксуна, мека, топла и слатка. Потребни… Read more »

Нутела колач во чаша, готов за 3 минути

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Доколку сте љубител на Нутела и на брзите и едноставни рецепти, овој десерт е како создаден за вас. Неверојатниот Нутела колач нема да ви одземе повеќе од 3 минути, а неговиот вкус најверојатно ќе ве натера да си подготвите и „репете“. Состојки: – 3 лажици Нутела – 1 јајце – 2 лажици млеко – 2… Read more »