Компир полнет со печурки

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Барате предлог за сочен ручек? Сакате нешто брзо и лесно, а подеднакво вкусно? Имаме генијална идеја која сигурно ќе ја обожавате! Состојки: – 4 компири – 300g печурки – 200g мајонез (ако постите, заменете го со посен) – 1 шолја вински оцет – Сок од 1 лимон – Бибер и сол по желба Подготовка: Сварете… Read more »

Две маски за лице од компир за прекрасен тен

Posted by & filed under ПО ДОМА.

Постојат некои ефикасни природни третмани кои ќе ви ја хидрираат кожата и ќе ја направат блескава а еден од тие се и овие два маски за лице во кои главната состојка е компирот. Компир и краставица Во блендер ставате компир и пола краставица, истите треба да се блендираат се додека не добиете фина текстура. Нежно… Read more »

Кремасти компири во рерна

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Компирот можете да го подготвувате на безброј начини, да го комбинирате со различни состојки и секогаш да имате вкусен ручек. Можете само да го пресечете на пола, да додадете зачини и да го испечете или да го сварите и да направите со него вкусно пире кое ќе биде совршен прилог за ручекот со месо. Но, ако… Read more »

На фискалните од „Македонска пошта“ пишува дека сте купиле компири?!

Posted by & filed under ПО ДОМА.

Кога случајно ќе обратете внимание на фискална сметка од ,,Македонска пошта” ќе се зачудите дали сте биле во пошта или во продавница. Неодамна низ социјалните мрежи се појави фотографија од фискална сметка од пошта на која наместо услуга од пошта пишува компир. Фискалната сметка стана хит на социјалните мрежи и се рашири со брзина на светлината…. Read more »

Помфрит со сос од пилешко и растопен кашкавал

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Ретко кој не обожава пржени компирчиња, но замислете кога тие би биле збогатени со вкусен сос? За деновите кога ви се јаде нешто превкусно, или кога ќе одлучите да ви биде „cheat day“, овој ручек е идеален. Треба само да го испржите помфритот и да го направите сосот кој нема да ви одземе многу време,… Read more »

Компир карбонара со топен кашкавал и сланина

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Едноставен рецепт кој се прави брзо, не бара врвни кулинарски вештини, а е сочен прилог или главно јадење. Потребни состојки: – 1kg компир – 1 мал кромид – 150g сланина – 300ml слатка павлака – 80g кашкавал по желба – 1 јајце – Сол – Зачини по желба Подготовка: Компирите добро измијте ги, излупете ги… Read more »

Крокети од компир со сос од копар и лук

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Крокетите можеби не се најздравиот оброк кој можете да го подготвите, но секако се еден од највкусните. Нема некој кој не ги сака крокетите, посебно ако истите се во комбинација со некој вкусен сос. Токму затоа, ние ви нудиме лесен рецепт за крокети од компир кои во комбинација со сосот од копар, лук и павлака… Read more »

Компир чорба со павлака

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Потребни состојки: – 5 компири – 300 мл. млеко – 1 павлака – 2 лажички копар – 1 лажичка вегета Припрема: Излупете ги компирите и исецкајте ги на ситни коцки. Ставете ги во 1 литар солена вода во тенџере на оган да се варат околу 20-тина минути. Откако ќе се свари компирот, изматете го со… Read more »

Запечен компир со маслинки

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Потребни состојки: – 4 поголеми компири – 100 гр. маслинки – 2 домати – 1 дл сок од домати – две главици кромид – сув зачин – масло – мал морков. Подготовка: На малку масло продинстајте го кромидот, додајте половина компир сечен на коцки, морковот и вода колку да го прекрие компирот. Динстајте додека компирот… Read more »

Селска пита

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Состојки: За долниот слој: – 500 гр мешано мелено месо – 1 главица кромид – 2 чешниња лук – 2 моркови – 1 лажица зачин – масло – 1 лажица брашно – 1 лажица доматно пире – 2 дл говедска супа од коцка – мајчина душица, оригано, магдонос, морско оревче – сол, бибер За горниот… Read more »

Мусака во земјена тава

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Состојки: – 1 кг компири – 800 гр мелено месо – 1 морков – 1 главица кромид – 2 домати или 200 мл доматно пире – магдонос – зачини – масло за јадење – 300 мл млака вода Подготовка: Компирите ги лупиме и сецкаме на кругови. На загреано масло во тава го додаваме ситно сецканиот… Read more »

Печен млад компир со лукче

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Потребни состојки: – 500 гр млад компир – 5-6 чешниња лук – маслиново масло – сол – бибер – лимон Начин на подготовка: Купете млади компири со мала или средна големина. Младите компирчиња нема потреба да ги лупите, само измијте ги убаво и исечете ги на половинки. Посолете ги и додајте црн бибер и други… Read more »