Крофни од кои тече чоколадо

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Churro крофни се познат шпански рецепт кој е навистина едноставен и лесен за подготовка. Овојпат тајната состојка е чоколадото кое се наоѓа во средината и кое ќе истече штом го гризнете првото залче. Ако сте љубители на благото, ова е рецепт кој дефинитивно треба да го испробате… Состојки – ¼ чаша путер, на коцки –… Read more »

Тази Нутела не е Нутела

Posted by & filed under ЕВОЛУЦИЈА.

Фанатичните сладокусци низ светот неделава беа забезекнати од страшни вести. Имено, Нутела одлучи да го смени рецептот за својот чоколадно-лешников намаз и оваа вест предизвика безмалку огромна паника кај фановите на Нутела. На нивната фејсбук фан страна Verbraucherzentrale Hamburg (центарот за заштита на потрошувачите од Хамбург) објави дека Фереро, компанијата која го произведува Нутела кремот,… Read more »

Крофни од рерна полнети со крем: Меки и без многу масло!

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Време е за подготовка на брзи крофни и тоа без многу масло… По оригиналниот рецепт овие крофни се подготвуваат во посебен калап за мафини, но вие можете да користите обичен калап и да ги печете во рерна. Вкусот е неверојатен! Состојки: – 1 шолја брашно – 1,5 лажица шеќер – 1/2 лажичка прашок за печиво… Read more »

Реформ торта

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Потребни состојки: – 12 јајца – 500гр шеќер – 300гр мелени ореви – 200гр чоколадо за готвење – 300гр путер Начин на подготовка: Ги матите белките со 250 грама шеќер и кога ќе добиете цврст снег додадете ги оревите. Од оваа смеса испечете четири кори. Секоја кора пеќете ја околу 20-25 минути на 180 степени…. Read more »

Рафаело крем

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Вкусот на малите Рафаело бомбици подразбира да потонете во еден уникатен рецепт – комбинација на слатки млечни производи споени во смеса која никогаш не можете да ја заборавите. Добра вест, внатрешниот крем од омилените Рафаело бомбици можете да го подготвите и сами, а истиот можете да го употребите на илјадници различни начини. Состојки: – 70g… Read more »

Кремаста бајадера без печење, готова за 10 минути

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Состојки: * 1 литар млеко * 150гр гриз * 250гр маргарин * 1-2 лажици какао * 200гр оцет * 1 пакетче ванила * кора од лимон и сок од половина лимон * бисквити Подготовка: Ставете го млекото да се вари заедно со шеќерот, додадете го маргаринот да се стопи па во тоа додадете го и… Read more »

Колач во форма на новогодишна елка со Нутела

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Печењето на совршени празнични печива знае да биде предизвик и авантура, посебно ако го имате вистинскиот рецепт. Замислете си го мирисот кој ќе се прошири низ дома и аромата која ќе ги привлече сите, од најмлади до најстари, околу кујната. Оваа новогодишна елка со Нутела е токму таква – вксуна, мека, топла и слатка. Потребни… Read more »

Крем салата со урда

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Состојки: – 1000 грама Урда – малку сол – 250 грама маргарин – 2 чешниња Лук – малку бел бибер – 200 грама кисела павлака Подготовка: Пенесто изматете го маргаринот и додадете ја урдата. Продолжете го матењето па вмешајте ја киселата павлака. Проверете го вкусот па зачинете со сол. црн пипер и лук. Совет: Можете… Read more »

Мала кремпита: корнети со ванила крем

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Состојки – 500 гр лиснато тесто – 500 мл млеко (крем) – 4 жолчки (крем) – 1 ванилин шеќер (крем) – 200 гр шеќер (крем) – 2 полни лажици брашно (крем) – 1 кесичка пудинг од ванила (крем) – 30 гр путер (маргарин) (крем) Подготовка: Лиснатото тесто со сукало малку расукајте го. Ако користите смрзнато… Read more »