Совршени пилешки крилца

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Аахххх, пилешки крилца… Знаете дека не морате да отидете до најблиската кафеана или бар, секој пат кога ќе ви се пријаде од овие фино потпечени, крцкави, глазирани крилца со одлична текстура на вкусови од зачини кои едноставно ги ставаат на пиедесталот за едно од најпогодните мезиња додека уживате во ладното пиво или сортното вино. Ете,… Read more »

Лути пилешки крилца

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Не мора да бидете никаков виртуоз во кујната за да го приготвите овој рецепт. Состојки (4 лица) – 8-12 пилешки крилца – 1 мала лажица сол – 1 мала лажица црвен пипер – 1 мала лажица лута пиперка, сечкана – 1 мала лажица бибер – 4 големи лажици путер За сос – 1 конзерва пелати… Read more »