Пред да букираш смештај, провери на TripAdvisor дали имало сексуален напад во него

Posted by & filed under ПО СВЕТОТ.

Ви се случило да букирате преку агенција некој смештај што на сликите бил фантастичен, само за да се истоварите од автобусот и да видите дека сте сместени во некое гето некаде или ептен сомнително место? Нареден пат, ќе си знаете! TripAdvisor започна да поставува беџови до хотелите и одморалиштата кои се идентификувани како локации каде… Read more »

Неколку криминали против модата

Posted by & filed under ПО ДОМА.

Видете, јасно ни е дека не можеме секогаш да изгледаме како само што сме тргнале на црвениот тепих на доделувањето на Оскарите. Тоа едноставно не е можно! Сите сме само смртници со определен буџет. Арно ама, има мода, а потоа има и… добро, има екстравагантен и единствен личен стил. Еве некои луѓе на кои им… Read more »

Како една од најубавите европски држави стана гнездо на криминалот?

Posted by & filed under ПОД ШИРОКА КРОШЊА.

Во експлозија на бомба поставена под Пежото кое го изнајмила Дафне Каруана Галициа, најпознатата малтешка истражувачка новинарка, која беше толку силна што истражувачите дури четири дена ги собирале остатоците од телото и возилото во близина. Потрагата за сторителот, како што пишува американскиот New York Times, ќе трае многу подолго, ако воопшто некогаш заврши и се… Read more »

Злосторства без казна? Но пасаран!

Posted by & filed under ПО ДОМА.

Вчерашниот гангстерај во организација на градоначалникот на Аеродром Коневски и бруталниот напад врз пратеникот на СДСМ Димитриевски и неговото семејство не ги поткрепуваат тезите на Героски во колумната во која тој полемизира со ставовите на Фрчкоски. Ставовите на тројцата европратеници (десничар, центрист и левичар) искажани пред расправата во ЕП ја потврдуваат дијагнозата на Фрчкоски за… Read more »

„Левица е виновна за сè!“ или „Никој ништо не ти може Зоране!“

Posted by & filed under ПО ДОМА.

Македонскиот менталитет е тежок за разбирање. Тој не може да биде разбран користејќи логика, туку истражувајќи ја нелогичноста на инаетот, моралната плиткост на осветољубивоста и непродуктивноста на самооправдувањето. Македонецот не си ги гледа своите грешки, не си ги признава, тој секогаш бара начин да се оправда и да ја префрли вината врз некој друг. Тука,… Read more »

Мандатарот Али Баба и годината на петелот

Posted by & filed under ПО ДОМА.

Изборниот резултат, но и харакирито на Груевски со заканите кон странските амбасадори, го влечат Ахмети подалеку од пилешката чорба во која сака да го турне неговиот досегашен брачен владин партнер. Да се прашува Али баба, во секоја друга ситуација која не би била самоубиство од заседа, без размислување би ги пуштил своите четириесет разбојници, или… Read more »

Батали криминалот, Албанците ќе ни ја земат државата!

Posted by & filed under ПО ДОМА.

Пред скоро две години Зоран Заев почна да ги објавува долго најавуваните снимки на високи функционери на Владата на Република Македонија. Се сеќавам како со големо нетрпение чекавме да започне следната најавена прес конференција на СДСМ каде Зоран Заев ќе објавеше компромитирачки снимки на државни функционери. После секоја конференција, веднаш следеше одговорот од ВМРО-ДПМНЕ кој… Read more »

Вмро дпмне не треба да победи

Posted by & filed under ПО ДОМА.

Има повеќе причини зошто ВМРО – ДПМНЕ не треба да победи на изборите. Кога ја прочитав колумната на Сашо Ордановски за предвидувањата на резултатите од изборите преупредува да не не’ лажи умот да предвидуваме оваков или онаков изход од изборите, што сака да каже на големата неизвесност кој ќе победи на изборите. Ова прашање сите… Read more »

Отворено писмо до Марко Зврлевски – не специјален, туку обичен обвинител

Posted by & filed under ПО ДОМА.

Неслучајно, господине Зврлевски, Ве нарекувам обичен обвинител, туку бидејќи во оваа наша Македонија има специјални крадци и криминалци, а за нив има специјално обвинителство и вие тие не ги третирате нели, па логично е дека Ви преостануваат обичните крадци и би требало тие да ги третирате. Но, и за тие немате ниту храброст, ниту концепт…. Read more »

Радикална политика на нормализација (или културна де-вмровизација)

Posted by & filed under ПО ДОМА.

Проектот мора да почне од основното – обнова на ИНСТИТУЦИИТЕ кои се урушени со партизација, значи РЕ-ИНСТИТУЦИОНАЛИЗАЦИЈА на клучните институции на парламентарната демократија и администрацијата. Тоа конкретно во области на пример значи: дека треба да престанат полу-реформите со обука на судиите и да се навлезе во проект на комплетен реизбор на судиите и обвинителите. Потоа… Read more »

Време за лов на криминалци

Posted by & filed under ПО ДОМА.

Последната прес конференција на СЈО беше коментирана на многу начини. За некои фактот што беа покренати две обвинителни предлози по кои ќе се постапува по скратена постапка беше помалку разочарувачки, бидејќи очигледно, од СЈО очекуваа да ги третира само најголемите и најзначајните предмети и да побара највисоки можни казни. Од друга страна, самиот факт што… Read more »

Ноеви

Posted by & filed under ПО ДОМА.

Што ми требаше да ја отворам оваа вест, ми беше првата мисла што ми дојде на ум кога почнав да ја читам. Сакав веднаш да кликнам и да ја отстранам од моето видно поле, но сфатив дека тоа е мојата линија на помал отпор како заштита на моите мозочни келии од пропагандата,купување на сопствен мир,… Read more »