Во Шкотска отворен центар за рехабилитација на зависници од криптовалути

Posted by & filed under ЕВОЛУЦИЈА.

Во Шкотска се отвори центар за рехабилитација на зависници од биткоин со цел да се излечат сите луѓе кои се опседнати со виртуелните пари. Центарот Castle Craig Hospital во Пеблшир ќе ги прими сите зависници од криптовалути, алкохоличари, корисници на дрога и луѓе кои се борат со други сериозни зависности, пишува DailyMail.  Според експерите, зависниците од тргување… Read more »

Биткоин манијата и егзистенцијалната криза на криптовалутата

Posted by & filed under ПОД ШИРОКА КРОШЊА.

По подемот, падот и поставувањето на инвеститорите буквално на работ, биткоинот се чини дека влегува во период на релативно мала стабилност, според експертите, пишува Ројтерс. Глобалниот бран од регулации доведе до колапс во обемот на трговијата. Рекламите на криптовалутите исчезнаа од добрите веб-страници, и биткоин повеќе не доминира во пребарувањата на Google. Може дури да… Read more »

Сорос се подготвува за трговија со криптовалути

Posted by & filed under ПО СВЕТОТ.

Милијардерот и инвеститор Џорџ Сорос се подготвува за трговија со криптовалути. Како што пренесуваат агенциите, Адам Фишер кој гоконтролира макро инвестирањето во Сорос фондацијата, добил интерно одобрување за трговија со виртуелните пари. Сорос неодамна на Светскиот економски форум во Давос изјави дека „виртуелните пари не може да делуваат како вистинска валута поради високата нестабилност“. Според… Read more »

Гугл ги забранува крипто валутите

Posted by & filed under ЕВОЛУЦИЈА.

ИТ гигантот Гугл најави дека од јуни годинава ќе забрани објавување содржини кои се во врска со крипто валутите. Компанијата најави дека нема да биде дозволено рекламирање на такви производи, вклучувајќи и дигитални пари или совети за тргување преку некоја платформа. Сличен потег најави и Фејсбук, кој претходно соопшти дека ќе ги забрани сите огласи… Read more »

Во тренд се ефтини телефони: се предвидува пад на побарувачката за врвни модели

Posted by & filed under ЕВОЛУЦИЈА.

Според предвидувањата на партнерот на Apple, TSMC, оваа година може да се очекува пад на продажбата на топ-модели на паметни телефони, но и продажба на мобилни уреди од средна и ниска категорија. Неодамна, во медиумите беше објавена информација дека добавувачите на Apple ќе го намалат производството на компоненти за iPhone 8/8 Plus и iPhone X…. Read more »