Протестите во Иран и влијанието врз борбата за превласт на Блискиот Исток

Posted by & filed under ПОД ШИРОКА КРОШЊА.

Според експертите, продолжувањето на антивладините демонстрации, може да има далекусежни последици, не само за Иран, туку и за целиот регион „Дел од мене чувствува надеж“, рече Араш Азизи, научен соработник од Универзитетот на Њујорк, далеку од неговиот дом во Иран. „Гледаме како се крева задушениот народ“. „Но, јас сум повеќе загрижен отколку што имам надеж“,… Read more »

Нема Доналд Трамп, туку севернокорејците ќе го симнат Кин Јонг Ун од престолот

Posted by & filed under ПОД ШИРОКА КРОШЊА.

Од кој се плаши најмногу Ким Јонг? Не е Трамп, не е Кси, ниту Путин, туку од својот народ. Постои една стара корејска поговорка која вели: “Темно е директно под фенерот”. Тоа значи дека понекогаш одговорот ни е точно под носот. Додека светот се фокусира на надворешни фактори за да изнајдат решение за проблемот со… Read more »

Не паничете, ама изгледа ќе ни снема вино…

Posted by & filed under ПО ДОМА.

Не сакаме никого да испаничиме или да бидеме обвинети за поттикнување на анархизам или нешто слично, ама дечки и девојке, експертите сметаат дека е на повидок опасен недостаток на вино. Дури и во тиквешијата, бем ли га… Според CNN, екстремните и “катастрофални” временски услови, вклучувајќи ги сушите во европските земји главни за производство на вино,… Read more »

Трите излези на Каталонија од кризата

Posted by & filed under ПОД ШИРОКА КРОШЊА.

Уставната криза во Шпанија значително се влоши во текот на изминатите денови. Во чекор без преседан откако е вратена демократијата во 1978 година, шпанската влада го објави прекинувањето на каталонската автономија и во петокот воспостави директна власт од Мадрид. Претходно истиот ден, каталонскиот парламент одобри еднострано прогласување независност, што би можело да предизвика казна затвор… Read more »

Еве како да се реши каталонската криза, користејќи лекции од Брегзит

Posted by & filed under ПОД ШИРОКА КРОШЊА.

Ако шпанската влада игра на картата на “добриот полицаец“ може да го постави моделот за сите идни референдуми – следејќи ги овие 4 клучни принципи Додека не дојдов да живеам во Мадрид, немав сфатено дека анимозитетот помеѓу Мадрид и Барселона е со далеку поголеми размери од ритуалниот Ел Класико. Одма да кажам дека сакам Шпанија… Read more »

Арамискиот рајх на умирање

Posted by & filed under ПО ДОМА.

Во триесеттите години на минатиот век, капларот од Браунау дојде на власт во Германија. Се самопромовира во фирер на германскиот народ и го створи Третиот рајх. Самоуверено тврдеше дека неговиот фашистички рајх ќе опстане илјада години. „Илјадагодишниот“ рајх заснован на насилство врз сите што поинаку мислеа од неговите нацистички фанатици, постоеше само дванаесет години. Изгоре… Read more »

Крај на диктатурата

Posted by & filed under ПО ДОМА.

Дииктаторот на Доминиканската Република Рафаел Труиљо (Rafael Trujillo) бил невиден идиот. Идол му бил хаитскиот диктатор Франсоис Дувалјер (Francois Duvalier), уникатен шизофреничар, кој само затоа што сонувал дека неговиот близок соработник Клемент Барбот (Clement Barbot) посакува да му биде наследник, одлучил лично да го егзекутира. Но, тој успеал да побегне, а органите не можејќи да… Read more »

The end, Fundi, Конец

Posted by & filed under ПО ДОМА.

Или по наше „КРАЈ“. Секако се прашувате каков крај, чиј крај, зошто крај? Според мене после сето тоа што се случи во четвртокот во Собранието, дефинитивно започнува крајот на владеењето на Никола Груевски и фамилијата со државата. За жал тој почеток на крајот започна крваво со настаните во Собранието. Во суштина крвавите настани не изненадија…. Read more »

Избори за Македонија, или за нејзиниот крај

Posted by & filed under ПО ДОМА.

И така протестите За заедничка Македонија и нивните „лидери“ се трансформираа во „Избори“ за Македонија! Не знам за други ама мене ваквата трансформации ниту малку не ме изненади, од проста причина бидејќи „нивната спонтаност“ на овие, како што беше онаа на „Шарените“ од минатата година, е креирана, финансирана и водена од комуникациските центри на одредени… Read more »

Изгледно сценарио за излез

Posted by & filed under ПО ДОМА.

Ако државата е заробена, а институциите не работат – мислам дека е потребно да се употреби сценариото како со АВНОЈ и АСНОМ во Втората светска војна. Постоел тогаш окупатор и туѓо државно уредување. Прогресивните сили и народите во тоа време решиле да прават држава Југославија со АВНОЈ и ја направиле во Јајце во 1943, како… Read more »

Излез од лудилото

Posted by & filed under ПО ДОМА.

После празниците лудилото со несмалено темпо продолжува. Претседателот Иванов во интервјуто за австриски „Винер цајтунг„ изјави дека коалицијата меѓу ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ веќе била договорена, но еден телефонски повик во „5 до 12„ влијаел таквата коалиција да се распадне. Понатаму Иванов вели дека нема да му го даде мандатот на Зоран Заев зошто водел перфидна… Read more »

Кризата на демократијата

Posted by & filed under ПО ДОМА.

Кога народот вели да се насочиме кон: Русија , задолженоста на државата вели, кон: ЕУ и САД. Демократијата е во криза, парализирана е, дисфункционална, заробена во канџите на новонастанатите радикали, на авторитарните популисти и на антидемократски настроените лидери, за кои демократијата претставува пречка за остварување на нивните блесави идеи. Парламентарната демократија полека доживува колапс. Изборите… Read more »