Крофни од кои тече чоколадо

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Churro крофни се познат шпански рецепт кој е навистина едноставен и лесен за подготовка. Овојпат тајната состојка е чоколадото кое се наоѓа во средината и кое ќе истече штом го гризнете првото залче. Ако сте љубители на благото, ова е рецепт кој дефинитивно треба да го испробате… Состојки – ¼ чаша путер, на коцки –… Read more »

Крофни од рерна полнети со крем: Меки и без многу масло!

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Време е за подготовка на брзи крофни и тоа без многу масло… По оригиналниот рецепт овие крофни се подготвуваат во посебен калап за мафини, но вие можете да користите обичен калап и да ги печете во рерна. Вкусот е неверојатен! Состојки: – 1 шолја брашно – 1,5 лажица шеќер – 1/2 лажичка прашок за печиво… Read more »

Крофни со вкус на праска

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Знаеме дека сте навикнати на обични крофни со чоколадо или џем, но сигурни сме дека и овој рецепт ќе ве воодушеви. Особено сега кога можат да се купат највусните праски. Состојки 750 мл млеко 1 шолја пченкарно брашно 1 шолја брашно 1/2 шолја шеќер 1 и 1/2 лажичка прашок за пециво 1 лажичка цимет 1… Read more »

Брзи крофни со павлака

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Состојки: – 4 јајца – 1 кисела павлака – 16 лажици брашно – Малку сол – 1 прашок за печиво Подготовка: Ставете го брашното во подлабок сад, а потоа додадете го печивото, малку сол и сето убаво измешајте го. Во брашното додадете ја павлаката и изматените јајца, па добро измешајте ( како кога правите кајгана)…. Read more »

Брзи крофни со павлака

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Состојки: – 4 јајца – 1 кисела павлака – 16 лажици брашно – Малку сол – 1 прашок за печиво Подготовка: Ставете го брашното во подлабок сад, а потоа додадете го печивото, малку сол и сето убаво измешајте го. Во брашното додадете ја павлаката и изматените јајца, па добро измешајте ( како кога правите кајгана)…. Read more »

Домашни крофни

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Крофните се веројатно еден од оние десерти кои ретко кој ги одбива. Постојат цел милион варијанти, а ние се решивме токму за основните. Сигурни сме тие се највкусни. СОСТОЈКИ • 1 кг брашно • 200 гр путер • 8 жолчки • 80 гр шеќер • малку сол • малку кора од лимон • 2 мали… Read more »