Домашен леб без месење

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Ако се одлучите да консумирате исклучиво домашен леб, тогаш ќе избегнете многу индустриски адитиви, а воедно ќе уживате во мирисот кој ќе се прошири во домот. Овој леб е без глутен и за него не ви е потребно месење, а ќе добиете вкус и здрав леб кој сите ќе го пофалат. Потребни состојки за овој… Read more »

Вкусно мезе од замотани парчиња леб

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Нема да верувате колку е едноставно. Не ви треба големо кулинарско искуство за да го подготвите ова вкусно јадење. Сè што треба да направите е да купите леб исечен на парчиња и тенко исечен кашкавал. Потоа следете ги упатствата од видеото: Послужете пиво, вино или нешто по ваше желба и изнесете го највкусното мезе кое сте… Read more »

Пробајте леб од мелени штурци…

Posted by & filed under ПО СВЕТОТ.

Финската пекарница Fazer го лансираше првиот леб на светот кој се изработува од инсекти и кој им е понуден на купувачите во продавниците. Лебот е направен од брашно во кој се ставени мелени исушени штурци како и семки, па на тој начин содржи повеќе протеини од пченичниот леб. Секој леб содржи 70 штурци и чини… Read more »

Медитерански леб

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Состојки: – 500 грама пченично брашно – 150 грама црни маслинки без семка – 100 грама бадеми – 7 грама сув квасец – 10 грама шеќер – Прстофат сув рузмарин – 30 милилитри маслиново масло – 1 мала лажичка сол – Прстофат бибер – 250 милилитри топло млеко Подготовка: Во подлабок сад ставете го брашното,… Read more »

Вкусно лепче со лук и зачини

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Состојки – 550 гр брашно – 230 мл вода (топла) – ½ пакетче свеж квасец – 1 лажичка шеќер – ½ лажичка сол – 120 гр путер – 1 лажица оригано, рузмарин (или босилек) – 1 лажица буковец – 2-3 чешниња лук – 2 лажици крупна сол – малку црн пипер – малку маслиново масло… Read more »

Ролат од пилешко месо и леб

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Состојки: – Пилешки гради – 400 гр брашно – 400 грпрезла – 4 јајца – 200 мл масло за пржење – 1 голем багет – 10-12 парчиња моцарела – 65 гр растопен путер – 3 чешниња лук – 1 лажица сечкан магдонос – 1 лажица пармезан Начин на подготовка: Исечете ги пилешките гради на парчиња… Read more »

Лисната погача

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Ако се решите да приготвите погача, не плашете се. Не е така тешко како што изгледа. Токму затоа, овој рецепт им го посветуваме на сите оние кои се плашат да приготват нешто посложено. Состојки • 700 гр брашно • 100 мл масло • 400 мл млеко • 1 мала лажица сол • 2 јајца •… Read more »

Манастирска погача

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Подготовката е едноставна и погачата е готова за миг. Состојки: – 200 г. брашно – 4 јајца – 300 г. овчо сирење – прашок за пециво – 100 мл. масло – кисела павлака – 200 мл. јогурт Подготовка: Во длабок сад изгмечете го сирењето, а потоа додадете јајца. Со вилушка промешајте ги јајцата со сирењето…. Read more »

Миризлив леб и сирова веге паштета

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Состојки за лебот: – 500 грама бело брашно – 200 грама црно брашно – Две лажици сол – 3 лажици сув босилек – Еден свеж или сув квасец (по желба) – 100 милилитри масло Подготовка: Замесете го брашното со солта, босилекот, маслото и квасецот кој ќе го подготвите во млака вода и малку шеќер квасецот…. Read more »

Пица-торта од стар леб

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Постојат толку рецепти во кои можете да искористите стар леб и да направите вкусно јадење. Денес ви предлагаме данаправите потпечена пица-торта од стар леб. Состојки: – кришки стар леб – домати – путер или маргарин – шунка – кашкавал – оригано – јајца Подготовка: Намачкајте ги кришките леб со путер или маргарин и наредете ги… Read more »

Пирошки од стар леб

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Состојки: – Половина векна стар леб – 100 гр кашкавал – 100 гр презла – 100 гр салама – 2 јајца – 100 гр сирење Подготовка: Иситнете го лебот и ставете го во еден длабок сад. Додајте го јајцето, малку млеко, посолете и убаво измешајте. Кашкавалот и саламата ситно изрендајте ги. Во смесата ставете ги… Read more »

Полнето лебче

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Брзо, едноставно, практично и превкусно задоволство !!! ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 1 векна леб (по можност тркалезна векна) 120 грама шунка 200 грама сирење или кашкавал 50 грама исчистени маслинки 50 милилитри масло за јадење 1 кафена лажица оригано 1 чешне ситно сечкан лук 1 кафена лажица црвен пипер Филот за полнење може да биде составен и… Read more »