Најдобриот лек за триглицериди и холестерол

Posted by & filed under ПО ДОМА.

Најдобриот лек за триглицериди и холестерол Овој природен лек за холестерол и триглицериди им се препорачува на сите кои веќе долго имаат проблем со вишокот маснотии во крв, но и на лица кои се целосно здрави – како превенција. денес зголемениот холестерол се смета за еден од најголемите и најчести проблеми на современиот човек. Премногу… Read more »

И во ПМС и несоница, сексот е решение за сите проблеми

Posted by & filed under ПО ДОМА.

Сексот лечи се Како што постојат различни пози, така постојат различни видови секс. Утринскиот секс, секс на брзина, секс за смирување, и било кој друг назив да замислите, тој постои. А дали знаевте дека со сексот и со други интимни чинови, можете да решите некои проблеми, како што се стресот, анксиозноста и ПМС? Само секс… Read more »

Кафето може да биде лек – но за што и кога?!

Posted by & filed under ПО ДОМА.

60% од луѓето пијат кафе – во просек по една чаша дневно. Сепак, многу луѓе мислат дека кафето е штетно и не размислува за вистинска корист за човечкото тело ако е пиено во умерени количини. Излегува дека кафето се бори против тип 2 дијабетес, како и со разни видови на рак. Што и да сте… Read more »

Јаболковиот оцет во служба на убавината: 7 помалку познати примени на течноста која злато вреди

Posted by & filed under ПО ДОМА.

Јаболковиот оцет е сигурно една од најславните бјути состојки во последните неколку години. На социјалните мрежи, буквално сите – од познатите до топ експертите за убавина, отворено и често зборуваат за тоа зошто секогаш имаат јаболков оцет во својот дом. Само едно шише од овој фантастичен ферментиран оцет може да влијае на сè – од… Read more »

Лукот како лек

Posted by & filed under ПО ДОМА.

Речиси сите знаат кои се предностите на лукот но за оваа чудесна билка постојат уште многу информации кои е корисно да се знаат Покрај сите познати факти, постојат и многу информации и откритија за лукот кои ќе ви помогнат подобро да го разберете и паметно да го искористите. – Сиров, свежо исечкан или мелен лукот… Read more »

Пчелиниот отров природен ботокс, лек за канцер, кожни болести и епилепсија…

Posted by & filed under ЕВОЛУЦИЈА.

Природен ботокс, лек за остеопороза, кардиоваскуларни и кожни болести, канцер, мозочни удари, епилепсија, се само некои од својствата што му се припишуваат на пчелиниот отров т.н. апитоксин. Апитоксинот во светски рамки наоѓа широка примена и e се попопуларен. Собирањето е пракса, а фармацевтската индустрија го откупува по 130 американски долари за грам, но бара да има… Read more »

Случаи во кои ракијата може да се користи како лек

Posted by & filed under ПО ДОМА.

Ракијата на балканските простори се смета за национален пијалак, а приказните за лековитото дејство на овој домашен алкохол се пренесуваат од колено на колено. Со оглед на високиот процент на алкохол што го содржи ракијата, треба да се внимава во колкави количини се пие. Меѓутоа, мала и навремена количина ракија како пијалак или како лосион… Read more »

Напивка која е посилна 10.000 пати повеќе од хемотерапијата

Posted by & filed under ЕВОЛУЦИЈА.

Оваа напивка спасува животи а тоа е докажано на стотици студии, но сепак ретко кој знае дека е толку лековита. Луѓето едноставно не веруваат, веројатно затоа што се работи за многу достапна и ефтина намирница, но навистина е така. Дали знаевте дека лимонот и сода бикарбона можат да бидат полековити од хемотерапијата? Имено, комбинацијата на… Read more »

Може да се модификува имунитетот за да се бори против ракот

Posted by & filed under МУАБЕТ.

По декади истражувања и милијарди потрошени на клинички тестирања, се уште имаме проблем со ефикасни лекови против ракот, вели биомедицинскиот инженер Елизабет Вејн. Хемотерапијата го убива канцерот, но го убива и остатокот од вашето тело исто така. Наместо да го користиме човечкиот дизајн за да се бориме против ракот, зошто да не го користиме оној… Read more »

Одличен трик како да им дадете лек на бебињата кои одбиваат

Posted by & filed under ПО ДОМА.

Никој не сака да пие лекови, но возрасните се подготвени да голтнат некој потентен или невкусен сируп за кашлање затоа што ја разбираме користа од него и како ќе ни помогне. Со деца, ајде некако се разбираме, честопати можеш да зборуваш со нив, или во најмала рака да ги поткупиш со ветувања за чоколади, игротеки,… Read more »

Одобрен револуционерен медицински третман кој ги убива канцер клетките (за 475.000 долари)

Posted by & filed under ЕВОЛУЦИЈА.

САД го одобрија првиот медицински третман за „редизајн“ на имуниот систем на пациентот во насока на тоа сам да ги напаѓа клетките на ракот. Американската Администрација за храна и лекови (FDA) оцени дека одлуката претставува „историски момент за медицината“. Терапијата, таканаречена „жив лек“ (под назив „Kymriah“) се прави индивидуално за секој пациент, од белите крвни… Read more »

5 необјасниви медицински случаи

Posted by & filed under ЕВОЛУЦИЈА.

Во човечката историја се забележани извонредни и неразбирливи феномени кои без никакво логично објаснување може да се опишат само како чуда. Изненадувачки, поголемиот дел од човечката популација верува во концептот на чуда, но ретко кога овие појави отворено се дискутираат на јавни форуми. Сепак, овој тип на мистицизам е вграден во различни култури ширум светот,… Read more »