За чалам пред гости и домашни: Домашен чоколаден ликер

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Можеш да се фалиш пред гости со домашен компот од вишни, или можеш со чоколаден ликер. Рецептов е за ова второто. Додуша има неколку варијации, ама овој овде е варијантата што вклучува пудинг. Ако ти требаат повеќе идеи за домашни ликери, клик овде. Состојки: – 1 литар млеко – 300 грама шеќер – 500 милилитри… Read more »

5 рецепти од баба за вкусен домашен ликер

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Овошните ликери се нешто на кое навистина ретко кој може да одолее. Традиционално направени, главно од свежо, но понекогаш и од суво овошје, тие уште одамна биле една од „зимниците“ која жените ја подготвувале. За да добиете добар ликер, најважно е да имате квалитетно овошје – зрело и сочно. Колку повеќе овошја имате, толку вкусот… Read more »