Пица макало готово за 15 минути

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Потребни состојки: – половина шолја млеко – 200 грама кремсир – половина шолја изрендано моцарела сирење – половина шолја пармезан Ставете ги во метален сад на оган овие состојки, и мешајте додека не се стопат и соединат. Потоа прелиете ги со доматен сос, исрендајте уште малку кашкавал и распоредете го куленот. Ставете го садот во рерна… Read more »

Макало со праз, суви пиперки и доматен сос (хроно)

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Ако сте љубители на традиционалната македонска кујна еве едно прекрасно макало со суви пиперки, праз и доматен сос. Се прави брзо и лесно, може да го служите на празничните трпези, а и од мерак секогаш кога ќе ви се пријаде. Состојки – 10 суви пиперки – 1 струк праз – 300 мл доматен сос –… Read more »

Подгответе вкусно макало од црн патлиџан и кориандер

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Состојки – 2 лажици маслиново масло – 1 парче лук испасирано – 4 лажици павлака – 4 парчиња црн патлиџан поголеми – кориандер ливчиња ситно исецкани – сок од лимон Подготовка Испечете ги црните патлиџани на скара. Ако немате електрична скара можете да употребите некое старо тавче и во него да ги печете директно на… Read more »

Макало со тиквички

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Состојки: 1 поголема тиквичка 180 мл кисела павлака 1/2 китка магдонос 4 листови целер 5-6 листови босилек 1 лажица балсамико оцет 3 лажици маслиново масло 2 чешниња лук сок од 1/2 лимон сол и бибер по вкус Подготовка: Исечете ја тиквичката на помали кришки и испрежете ги на грил тава. Оставете ги да се оладат…. Read more »

Макало од јогурт и зеленчук

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Попознато како Yoğurtlu Meze, ова лесно предјадење е едноставно за подготовка и е совршено мезе за секоја прилика. Состојки: – компири (средна големина) – 2 – грашок – 100 гр. – моркови (мали) – 4 – лук – 2 чешниња – крем јогурт – 150 гр. – мајонез – 2 лажици – исечкан босилек –… Read more »