Село Македонија на сред Амазон: Погледнете како ова село го добило името!

Posted by & filed under ПО СВЕТОТ.

Македонија е старо, библиско име, а покрај нас го носи и едно село кое се наоѓа на колумбиски Амазон. Во ова село живеат скомни луѓе кои се занимаваат со лов, риболов и занаетчиство. Живеат во племенска заедница и никогаш немаат видено автомобил досега. Се започнало од едно семејство од племето племето Тичуна во 19 век,… Read more »

Спортистите и забавњаците со плати до плафон: Кои се најплатени професии во Македонија

Posted by & filed under ПО ДОМА.

Вкупно 112.831 денари изнесува просечната исплатена нето плата по вработен во јануари во секторот спрортски забавни и рекреативни дејности. Ова е за прв пат да биде регистрирана рекордно исплатена висока плата во Македонија во оваа дејност. Според податоците на Државниот завод за статистика во декември минатата година просечната нето-плата во Македонија изнесувала 24.025 денари или… Read more »

Шест работи што не ги знаете за Македонија

Posted by & filed under ПО ДОМА.

1. Се верува дека во црквите „Св. Богородица Пречиста” во Кочани, „Св. Јован Богорски” и „Св. Горгија Победоносец” во Дебар се чуваат делови од крстот на кој бил распнат Исус. 2.Охридското езеро е едно од најстарите и најдлабоки во Европа. Најдлабоката точка е 288 метри, а се проценува дека е старо околу четири милиони години…. Read more »

“Стоби Флипс” е првиот македонски производ кој се искачи во вселената (видео)

Posted by & filed under ЕВОЛУЦИЈА.

“Стоби Флипс”, брендот број еден во Македонија, се вивна во вселената и го освои и овој простор. Компанијата Витаминка го лансира “Стоби Флипс” во вселената со цел да го заземе и последниот простор кој остана недопрен од него. Со ова симболично лансирање на нови и далечни простори се одбележува 40-годишнината од почетокот на производството на… Read more »

Користат ракија за се, возат како да ќе се самоубијат: Холанѓанка дошла да живее во Македонија и се шокирала

Posted by & filed under ПО ДОМА.

Холанѓанка Лиза, која живее во Македонија година и пол на својот блог ги сподели своите импресии и искуства од живеењето овде. Во Македонија живеам веќе 1,5 година и ги познавам Македонците повеќе од пет години, така што можам да кажам дека постојат неколку работи кои се малку чудни за мене, вели таа. Еве како таа ги… Read more »

Зошто Македонија сеуште има второ име?

Posted by & filed under ПОД ШИРОКА КРОШЊА.

Macedonia gained independence over 25 years ago. Its name has still not been resolved FOR almost a quarter of a century Macedonia, the southernmost part of long-vanished Yugoslavia, has been called FYROM by the United Nations, the EU and many other organisations. This stands for the Former Yugoslav Republic of Macedonia. It is part of… Read more »

„Пелистерка“ разголе 12 македонски спортистки на календарот за 2018 година

Posted by & filed under ПО ДОМА.

Компанијата „Пелистерка“ ја продолжи традицијата за возбудливи календари за годината што доаѓа. Овојпат „разголе“ 12 македонски спортистки. Убави, храбри, силни, издржливи и најдобри. Пелистерка денес го промовираше календарот за 2018 година. На календарот свое место најдоа: Берна Шерифовска – џудистка, Наташа Андонова – фудбалерка, Едина Муса – кошаркарка и боди фитнес, Дрита Ислами – атлетичарка,… Read more »

Колку жители ќе има Македонија во 2050-тата година? Еве што вели ЦИА

Posted by & filed under ЕВОЛУЦИЈА.

Ако се остварат статистичките прогнози, до 2050-тата година, во Македонија ќе живеат 4,4 проценти помалку луѓе отколку денес. Според бројките, тоа се околу 88.000 луѓе, или цел еден град. Овие информации доаѓаат од американската Централна разузнавачка агенција – ЦИА, која била еден од изворите на чија основа се дошло до оваа проекција. Доколку се погледне… Read more »

До кога ќе слушаме како шумат шумите?

Posted by & filed under ПОД ШИРОКА КРОШЊА.

Во последните години се соочуваме со се` поголемо уништување на македонските шуми; огромни површини на шуми се уништени од нелегална сеча или шумски пожари. Во историски период во кој секое дрво прави разлика во глобалните климатски промени, Македонија се` уште гледа на шумите како на ресурс кој чека да биде исцрпен. Површините со шуми се… Read more »

Владеење на право

Posted by & filed under ПОД ШИРОКА КРОШЊА.

Во неколку наврати со мои блиски имаме разговарано на темата која се повеќе е дел од нашето секојдневие. Наши другари, другарки се самоорганизираат за постигнување на одредена за нив разбирлива и јасна цел. Заштита на права на животни, ЛГБТ заедница, загадување на воздух, рудници, патеки за велосипеди, сообраќајна култура итн. Овие интересни групи преставуваат многу… Read more »

Пред 10 милиони години во околината на Скопје живееле „џиновски“ Слонови

Posted by & filed under ЕВОЛУЦИЈА.

За време на своите екскурзии 1930 година во околината на Скопје, познатиот и еминентен географ проф. Петар С. Јовановиќ, во долината на потокот Мали Мост, во близина на селото Нерези (Скопско), во песокливи неогенски наслаги испод тогашен рудник за лигнит, нашол коски и фосилни остатоци од еден вид предок на денешен Слон (Mastodon Angustidens), кој… Read more »