Конопфест 2018

Posted by & filed under ДЕШАВКИ.

Здружението за канабис и зелени политики БИЛКА Скопје со задоволство ги поканува сите истомисленици, соборци и граѓани да земат учество во овогодинешниот КОНОПФЕСТ 2018 кој ќе се одржи на 20.04.2018 година под мотото “ЕДНА БИЛКА, ЕДЕН ЖИВОТ” на Школка во Градскиот парк, со симболичен старт од 16.20 часот. Огромна благодарност до сите артисти кои се… Read more »

Осум полицајци добија отказ поради дрога која ја „изеле глувци“

Posted by & filed under ПО СВЕТОТ.

Осум аргентиснки полицајци добиле откази бидејќи тврделе дека глувци им ја изеле дрогата која исчезнала од полициско складиште во местото Пилар, северозападно од Буенос Аиерес. Истражувачите утврдиле дека од ова складиште исчезнале 540 кг марихуана. Поранешен полициски комесар и неговите колеги на судијата му рекле дека дрогата ја „изеле глувци“. Портпаролот на судијата Адриан Гонзалез… Read more »

Каде има легална трева има и помалку криминал

Posted by & filed under ПО СВЕТОТ.

Намалувањето на криминалот беше еден од аргументите кои се користеше во битката за легализација на марихуаната. Сега се имаат и првите податоци за тоа. Така е. Со оглед на фактот дека поголемиот дел од марихуаната која се консумира во САД е дојдена преку Мексико од каде по разни линии се криумчари од седум тамошни картели… Read more »

Компанија продава “канабис тампони” кои ќе ги намалат болките во стомакот!

Posted by & filed under ЕВОЛУЦИЈА.

Секоја девојка го знае вознемирувачкиот период во месецот кога мајката природа чука на врата и ни овозможува да дознаеме “девојко, ти не си мајка!” Некои жени кои го имаат својот период се безбедни – малку крварат, а потоа не. Но, за некои, грчевите може да бидат сериозно, сериозно прашање. Сега, една компанија се обидува да… Read more »

Австралија сака да продава марихуана на целиот свет

Posted by & filed under ПО СВЕТОТ.

Австралија има за цел да доминира во светот во брзо растечката индустрија – марихуана за медицински цели. Владата посочи дека го легализирала извозот на производи од канабис. „Ние потенцијално би сакале да бидеме број еден снабдувач во светот“, рече министерот за здравство Грег Хант преку локалната радио станица „abc.net.au“. Некои експерти велат дека легалниот извоз ќе предизвика… Read more »

Дедо и баба фатени со 27 килограми марихуана, планирале да ја делат како подароци за Божик

Posted by & filed under ПО СВЕТОТ.

Постар пар се соочува со криминално гонење откако полицијата ги фатила со 27 килограми марихуана, за која што тврдат дека планирале да ја поделат како подароци за Божик за нивните роднини и пријатели. Патрик (80) и Барбара (83) Жирон патувале од Калифорнија во Небраска, каде што полицијата ги сопрела и со помош на кучиња трагачи… Read more »

Надувана едукација

Posted by & filed under ДЕШАВКИ.

420 Macedonia секоја сабота во 4:20 часот во градскиот парк во Скопје на Школка ќе поставува информативно-едукативен штанд! Лично ќе можете да поразговарате со нас и да се консултирате во врска со сè што Ве интересира за канабисот и подготовката на домашен екстракт, онаков каков што е потребен за лекување рак, не тој од аптека… ♥… Read more »

Марихуаната и алкохолот ги прават тинејџерите уште поголеми мрзи

Posted by & filed under ЕВОЛУЦИЈА.

Добро познатиот стереотип на апатичен тинејџер, кој успева секоја година да оди на полагање во средно, повеќе не е само шега, туку е поддржан од науката. Истражувачите на Универзитетот во Конектикат ја презентираа својата студија на годишното собрание на Американското здружение за јавно здравје во 2017 година, извршено од авторот Елизабет Харари. Тие откриле дека… Read more »

Странски инвестиции – американскиот капитал навали на Израел! Причина – марихуаната

Posted by & filed under ПО СВЕТОТ.

Човек да си помисли дека наместо да плаќаш безвредни странски економски промотори, треба само да ја легализираш марихуаната, да си легнеш и да си ги броиш парите на сметката. Читај и плачи. Во она што почна да се нарекува “златната треска на марихуаната” (или “зелена треска”, ако сакате), зачи дека стотици американски компании се стационираат… Read more »

Кој си пуши, тој си има женска/дечко

Posted by & filed under ЕВОЛУЦИЈА.

Пушењето марихуана и имањето секс ја потпалуваат истата “наградна“ фунција во мозокот, но тоа не е се што е заедничко за овие две рекреации. Според една нова студија од истражувачите на Универзитетот Стенфорд, постои позитивна врска помеѓу редовната употреба на марихуаната и колку често луѓето имаат секс. Во просек, пушачите на марихуана имаат околу 20… Read more »

Најмоќното растение на светот?!

Posted by & filed under ДОКУМЕНТАРКА.

Краток документарен филм за придобивките од канабисот, не само медицинските придобивки туку и економски, еколошки и ред други. Кратко информативно видео од кое може да се научи или во најмала рака да се добие друг аспект на гледање на работите… (362) Тим ЗА -0%     Тим ПРОТИВ 0% Гласањето е затворено