НАСА откри органски материи на Марс

Posted by & filed under ЕВОЛУЦИЈА.

Роверот на НАСА, Curiosity, пронајде органски соединенија во седименти во кратер на Марс стари 3,5 милијарди години, објави НАСА во четвртокот. Како што пренесува CNN, роверот детектирал и присуство на метан во атмосферата на Марс. Податоците кои биле добиени преку бушење во кратер на Марс се дел од потрагата на НАСА по органски молекули кои би можеле да… Read more »

НАСА ќе испрати робот геолог на Марс за да копа длабоко (ВИДЕО)

Posted by & filed under ЕВОЛУЦИЈА.

Шест години по последното слетување на Марс, НАСА ќе испрати робот геолог да копа подлабоко од кога било досега за да ја измери температурата на планетата. Викендов треба да го лансираат вселенското летало Марс инсајт, кое исто така, ќе го измере пулсот на планетата мерејќи ги „марстресите“. Инструментите на лендерот ќе им овозможат на научниците… Read more »

10 работи кои ни се познати за идната колонизација на Марс на Елон Маск

Posted by & filed under ЕВОЛУЦИЈА.

Пред 20 години ако некој ви кажел дека ќе го колонизираме Марс, сигурно би му се изнасмеале. Дури и денес многумина се сомневаат во овој подвиг. Елон Маск не само што сака да докаже дека ова е возможно, туку и тврди дека колонизацијата на друга планета е единствениот спас за човештвото. Тој веќе ја започнал… Read more »

Зошто сѐ уште не можеме да праќаме луѓе на Марс?

Posted by & filed under ЕВОЛУЦИЈА.

Постојат три основни проблеми поради кои засега не можеме да праќаме луѓе на Марс, а научниците предупредуваат дека не треба ниту да пробаме да пратиме екипаж на такво патување додека не се решат проблемите. Трите главни проблеми се: недостатокот на квалитетни ракети кои можат да издржат повеќе летови, појавата на депресија кај луѓето кои би… Read more »

Најмладиот остров на светот може да ги открие сите тајни на Марс

Posted by & filed under ЕВОЛУЦИЈА.

Хунга Тонг Хуна Хапаи е остров кој се наоѓа на околу 30 километри југоисточно од Фонуафо, островот каде што живее народот Тонга. Во прашање е најмладиот остров на светот. Настанал благодарение на подводниот пацифички остров во 2015 година. Се наоѓа меѓу два Тонга острови според кои го добил и името. Вулканот е дел од активниот… Read more »

НАСА ќе трага по вонземјани на Марс

Posted by & filed under ЕВОЛУЦИЈА.

Американската Национална вселенска и аеронаутичка администрација (НАСА) во рамки на мисијата „Марс 2020“ на „Црвената планета“ ќе испрати модернизирано беспилотно возило, чија задача ќе биде да трага по знаци на микробиолошки живот. Новото возило е замислено како наследник на роботот „Кјуриозити 2012“ кој е се уште се наоѓа на Марс. „Кјуриозити“ и неговиот наследник изгледаат… Read more »

Зошто нема да отидеме на Марс

Posted by & filed under МУАБЕТ.

Поентата е следна: ако неможеме да ја одржуваме Земјата како погодно место за живот, тогаш неможеме да направиме погодна атмосфера и место за живот од мртва планета како Марс и да ја одржуваме. Ерго, ќе немаме каде да одиме. Значи, мораме да почнеме вистински да се грижиме за Земјата, но никој од нас не го… Read more »

Муабет: Вашите деца може да живеат на Марс. Еве како ќе преживуваат!

Posted by & filed under МУАБЕТ.

Можеби звучи како научна фантастика, но новинарот Стивен Петранек размислува за следнава можност: за 20 години, првите луѓе ќе почнат да живеат на Марс. Во овој провокативен муабет, Петранек кажува дека луѓето ќе станат “отпорни“ на вселената, односно ќе немаат проблем да патуваат и да населуваат нови планети, и го опишува тоа во фасцинантни детали,… Read more »