Пилешко во мед и сенф

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Немате идеја што ново да зготвите за целото семејство? Ова е одличен рецепт кој го сакаат дури и најмалите. Брзо се подготвува и што е најважно, едноставно ќе ве натера дури и прсти да излижете. Како да го подготвите? Потребни состојки: – 1kg пилешки прсти – ½ шолја мед – ½ шолја сенф – 1… Read more »

Мед – мелен за лице и тело

Posted by & filed under ПО ДОМА.

Медот изобилува со шеќери, минерали, ензими и витамини (Б1, Б2, Б6 и Ц). Има благо антибактериско дејство и е идеален за чувствителната кожа на главата и кожа склона кон првут и акни. Цитрусното овошје го чисти и освежува лицето, ја прави косата сјајна и свилна, а телото го затегнува и го ослободува од масните наслаги…. Read more »

Колку мед дневно е доволно за добар имунитет?

Posted by & filed under ПО ДОМА.

Одамна е познато дека лажица мед на ден, со вода, чај или со јаболков оцет, ја јакне природната отпорност на организмот. Меѓутоа, не им е познато на сите дека токму таа една лажица е вистинската мера. Според истражувањата токму оваа количина мед е онаа која го крева нивото на антиоксиданси за кои се смета дека… Read more »