Пикантно телешко месо

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Потребни состојки: – 700гр телешко месо – морска сол – 1л павлака за готвење – 200мл бело вино – 3 сардини – лажица брашно – 1 лимон – сол – зелен бибер – масло Начин на подготовка: Исчистете го месото и исечете го на дебели шницли, додадете морска сол и мелен бибер. Исцедете лимон, шницлите… Read more »

Бифтек во сос од домати

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Потребни состојки: – 4 шницли од бифтек по 200гр – лажица масло – 30гр путер – сол – бибер За сос: – 4 мали домати (може и домат од конзерва) – 30гр путер – сол – лук и кромид (во прав) – риган – шеќер – 100гр павлака Начин на подготовка: Шницлите премачкајте ги со… Read more »

6 работи што ќе се случат ако прекинете да јадете месо

Posted by & filed under ПО ДОМА.

Луѓето се префрлаат на вегетаријанска исхрана од многу причини. Таа вклучува губење на тежината, поголемо чувство на енергичност, намалување на ризикот од срцеви заболувања, намалување на бројот на апчиња што ги земаат… постојат десетици големи причини! За уште поголема инспирација, проверете ги овие други придобивки што можете да ги очекувате кога ќе го отфрлите месото… Read more »

Шницли во сусам сос

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Едно е сигурно – ќе го обожавате ова фантастично јадење! Состојки: – 8 шницли – сол – бибер – 2 полни лажици брашно – 2 полни лажици сусам – масло – 700 мл супа или супа направена од говедски коцки – лист магдонос Подготовка: Шницлите исчукајте ги како за поховање, па додајте сол и бибер… Read more »

Домашен сос за секаков вид месо

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Домашен сос повкусен од тартар, кечап, мајонез и сенф – ова е тајната: СОСТОЈКИ: – 70 гр мајонез – 100 гр кечап – 10 гр сенф – 2 гр лук во прав – 1 гр кромид во прав – 0,5 гр чили – 3 гр кафен шеќер ПОДГОТОВКА: Сите состојки се ставаат во сад и… Read more »

Бидејќи летото е создадено за полнети пиперки

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Совршен рецепт за полнети пиперки. Состојки: – Жолти пиперки – шолја ориз – мелено месо (идеално половина јагнешно, половина свињко), околу килограм, а можете и без месо – зејтин – кромид – сол, бибер ( и зачини по вкус) – доматен сос Подготовка: На зејтин, во широко тенџере на умерена температура продинстајте го кромидот, додека… Read more »

Вкусно пилешко со топено сирење и печурки

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Состојки: – 4 парчиња бело месо – 4 лажици маст или маслиново масло – сол – бибер – 2 главици кромид – 200 гр шампињнони – топено сирење – 1 лажичка мајчина душица Начин на подготовка: Месото измијте го и исушете го. Загрејте маст и пржете го месото од секоја страна по 2 минути. Извадете… Read more »

Капрезе пилешко

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Домати приготвени во балсамико се перфектниот комплимент на ова пилешко со кашкавал. Состојки: – 1 лажичка ладно цедено маслиново масло – 4 стека – сол и бибер – балсамико оцет – 2 чешниња лук – 500 г. шери домати – свеж босилек – 4 парчиња моцарела Подготовка: Во тава за пржење на средна јачина, додадете… Read more »

Селска пита

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Состојки: За долниот слој: – 500 гр мешано мелено месо – 1 главица кромид – 2 чешниња лук – 2 моркови – 1 лажица зачин – масло – 1 лажица брашно – 1 лажица доматно пире – 2 дл говедска супа од коцка – мајчина душица, оригано, магдонос, морско оревче – сол, бибер За горниот… Read more »

Полнети пиперки со месо и фета сирење

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Денес подгответе нешто сочно, што ќе ви даде многу енергија. Овој рецепт ќе ви помогне во тоа. Состојки: -4 големи црвени пиперки бабурки – ½ мало лукче – 450гр. говедско месо – 100 гр. фета  сирење – 6 маслинки без коски – ¼ шоља со магдонос – ¼ шоља со нане – сол – бибер… Read more »

Просо со пилешко месо и кисела зелка

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Денес ви претставуваме еден вистински зимски рецепт. Се надеваме дека ви останала кисела зелка. А ако не, тогаш можете да ја најдете на пазарите или во поголемите маркети. Состојки ● 1 главица кисела зелка ● 2 дл просо ● сол и бибер ● кромид ● морков ● мелен сув зачин ● црвена пиперка ● копар… Read more »

Пилешко со кари на најбрз можен начин

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Со оглед дека има сè повеќе луѓе кои не можат да седат со часови во кујна и да приготвуваат јадења, решивме да објавуваме повеќе такви рецепти. Започнуваме со нешто навистина едноставно и вкусно – пилешко со кари. Состојки • масло • 1 кромид, ситно сечкан • 2 големи лажици кари паста • 4 домати, сечкани… Read more »