Вкусни топчиња од ориз

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Покрај сè она што ви останато од храната за празниците, освежете ја трпезата со нешто ново и изненадете ги гостите. Одлично мезе за дополнување на ордеверите или само за со пиво и бело вино. Може да ги комбинирате и со разни сосови кои дополнително ќе го збогатат нивниот вкус. Состојки: – 200 g ориз –… Read more »

Потпечени печурки со кашкавал

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Ако се размислувате што да зготвите за појадок или вечера без да трошите многу време и пари, а да биде топло и вкусно, тогаш овој рецепт може да го искористите во секоја пригода, па дури и како прилог или мезе на трпезата. Потребни состојки: – 50 гр. печурки – свеж кромид – едно чешне лук… Read more »

Вкусно мезе од замотани парчиња леб

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Нема да верувате колку е едноставно. Не ви треба големо кулинарско искуство за да го подготвите ова вкусно јадење. Сè што треба да направите е да купите леб исечен на парчиња и тенко исечен кашкавал. Потоа следете ги упатствата од видеото: Послужете пиво, вино или нешто по ваше желба и изнесете го највкусното мезе кое сте… Read more »

Солени бомбици повкусни од топено сирење

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Овие солени бомбици претставуваат вистинско откровение за секој кој ќе ги проба. Сите вие кое сте љубители на топеното сирење, ова е рецептот кој веднаш ќе го научите на памет и ќе стане редовен оброк на вашето мени. Состојки: – 500g биено сирење – 3 лажици рендан пармезан – 1 јајце – 100g брашно –… Read more »

Како да послужите разновидна даска со сирења, идеална за со вино?

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Во било кој дел од годината, а посебно во зима, нема подобра комбинација од вкусни сирења и кашкавали плус вино. Па, ако сакате да се покажете да време на празничните прослави како модерен домаќин, ви предлагаме да дотерате една разновидна даска со сирења и додатоци. Би требало да имате барем 3 различни видови на сирење… Read more »

На овој човек чварките му носат милиони

Posted by & filed under ПО СВЕТОТ.

Еден облог од 500 фунти (околу 560 евра) го направила британецот Ник Колман (35) милионер, а верувале или не, сето ова е поврзано со чварки. Колман, кој инаку е голем љубител на месо, пријател во 2014. година го потикнал да почне бизнис во кој ќе вложи само мала сума на пари. Три години подоцна може… Read more »

Прстен крекери со кромид

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Ако некогаш ви се здосади од чипсови, смоки и грисини, овој рецепт е токму она што ќе ви ја разбие монотонијата. Одлични и вкусни крекери со кромид, кои перфектно ќе ви легнат со пијалокот. Состојки – 300 гр. брашно – 100 мл. масло – 100 гр крем сирење – 50 гр. кашкавал – 2 јајца… Read more »

Похован кромид со стопен кашкавал

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Има ли подобра комбинација од похован кромид и ладно пиво? Секако дека нема. Уште ако во средината има растопен кашкавал… Сите вие кои се сложувате со горенаведеното продолжете да читате зошто во продолжение следи рецептот после кој ќе научите како да го правите највкусниот похован кромид сами. Иако навидум сето тоа изгледа сложено, во суштина… Read more »

Макало од јогурт и зеленчук

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Попознато како Yoğurtlu Meze, ова лесно предјадење е едноставно за подготовка и е совршено мезе за секоја прилика. Состојки: – компири (средна големина) – 2 – грашок – 100 гр. – моркови (мали) – 4 – лук – 2 чешниња – крем јогурт – 150 гр. – мајонез – 2 лажици – исечкан босилек –… Read more »

Печени стапчиња од тиквички

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Состојки: – 4 средни тиквички – 2 јајца (изматени) – состојки за сосот – 1 шолја презла – 50 г рендан пармезан – малку сол, оригано, црвен пипер (прстофат) состојки за сосот – 5 лажици мајонез – 1 лажица сенф – малку сол (прстофат) Подготовка Тиквичките убаво измијте ги.(нема потреба да ги лупите) Надолж пресечете… Read more »

Селски компир во рерна

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Компирот печен во рерна е највкусен, а сосот од павлака и лимон доаѓа како „шлаг на торта“. Состојки: 1 кг. компири 3 лажици маслиново масло сол бибер 1/2 лимон 200 г. кисела павлака 1 лажичка мед Подготовка: 1. Загрејте ја рерната на 180 степени. Обложете ја тепсијата со хартија. Компирот измијте го и исушете. Ставете… Read more »