Предлог балкански плажи за ова лето

Posted by & filed under ПО СВЕТОТ.

Топлото време со себе си ги носи плановите за летување. Доколку досега не сте имале можност да посетите некоја балканска плажа, тогаш вреди да го прочитате овој текст кој ќе ви го понудиме. Балканските плажи ни се најблиску и можеме да поминеме едно летување и со помалку пари. Почнувајќи од Црна Гора, Хрватска, па се… Read more »

„Полски Робинзон Крусо“: Маж спасен после седум месеци талкање во океан

Posted by & filed under ПО СВЕТОТ.

Полски морнар, стар 54 години, спасен е на 25 декември во водите на францускиот остров Реинион, во индискиот океан, откако претходно седум месеци пловел во океанот, соопштија неговите спасувачи во вторникот. Неговиот оскуден чамец го забележал екипаж на една јахта, која ги предупредила спасувачите. Потоа била отворена истрага околу околностите на авантурата која овој „современ… Read more »

Непријатно изненадување: Мажот ја снима под вода својата згодна сопруга на медениот месец на Карибите

Posted by & filed under JAM SESSION.

Еден млад брачен пар се на својот меден месец на некоја егзотична локација на Карибите. Како една од активностите со кои го поминуваат времето е и нуркањето во гребените. Среде релаксираното нуркање и уживање, наеднаш од нигде никаде до жената доаѓа ајкула, која ја зграбува жената за рака. Првичната реакција на жената можеби ќе ви… Read more »

Праисториска ајкула со 300 заби и глава од змија уловена жива во Европа

Posted by & filed under ЕВОЛУЦИЈА.

Мистериозен вид на ајкула беше пронајден на крајбрежјето во Португалија. Ова чудно суштество има три реда попречени заби, а едвај да има и некаква евиденција за луѓе кои го виделе. Како што се испоставува, оваа “језива” ајкула е постои милиони години, од времето кога диносаурусите шетале по Земјата. Според ББС, овој вид на морничавата ајкула… Read more »

Норвешка ќе отвара ресторан. Под вода.

Posted by & filed under ПО СВЕТОТ.

Европа е дом на грчкиот Партенон во Атина, римскиот Колосеум во Рим, Ајфеловата кула во Париз и уште многу, многу повеќе архитектонски ремек-дела. Знаете ли што ни недостасуваше? Подводен ресторан. Токму компанијата наречена Snøhetta е во мисија да го промени тоа. Тие ја дизајнираа структурата на три нивоа со широк панорамски прозорец со должина од… Read more »

Градот што тоне побрзо од Венеција

Posted by & filed under ПО СВЕТОТ.

Има еден ѕид што чува еден град и неговите 10 милиони жители. Ги чува од неколку метри длабоките води во заливот. Зад ѕидот лежи Џакарта, главниот град на Индонезија. Проблемот е што и градот, и ѕидот – тонат. На Џакарта секој ден ѝ се заканува поплава, па и потоп. Некои делови од градот тонат и… Read more »