Светска Војна В – Кога вонземјаните ќе нападнат

Posted by & filed under ДОКУМЕНТАРКА.

Илјадници години човештвото се прашува дали има вонземјани во универзумот. Шансите тие да постојат во некаква форма се големи. Денес, астрономите веќе испраќаат пораки во вселената, но што ако овие пораки се интерпретирани како закана и вонземјаните ги сметаат луѓето за непријатели. Што ќе се случи кога вонземјаните ќе не нападнат? (12) Тим ЗА -0%… Read more »

Зошто киселината им стана омилено оружје на бандите во Британија

Posted by & filed under ЕВОЛУЦИЈА.

Со краток поглед на британските информативни сајтови, ќе забележите дека нападите со киселина во земјата се сé почести. Киселината стана омилено оружје на уличните банди. Зошто? Затоа што за разлика од нож, киселината можеш лесно да ја скриеш, а уште поважно, можеш да ја фрлиш од далеку, објаснува Џермејн Лaлор – советник за млади. Киселината се преферира… Read more »

Се гледа крајот на лудилото

Posted by & filed under ПО ДОМА.

На 27 април во Македонија се случи „Крвав четврток„ кога предводниците на „народот на Груевски„ со црни качулки (фантомки) на главите извршија линч на пратениците од парламентарното мнозинство откако го избра Талат Џафери за претседател на Собранието. Благодарение на ТВ Телма целата македонска јавност  можеше да ги виде сликите како насилниците од „народот„ ги тепаа… Read more »

После пучот: причините и патот напред

Posted by & filed under ПО ДОМА.

Снимките од вчерашниот државен удар на националистичките нетолерантни толпи го обиколија светот. Веројатно ова беше неопходно да се случи за да се испрати недвосмислена порака до оние кои можеби се сомневаа до сега. После случувањата од синоќа веќе никој нема сомнеж кој е кој и кој за што се залага. Толерирањето на нетолерантните несомнено води… Read more »

За проблемот на Охрид со кучињата – скитници

Posted by & filed under ПО СВЕТОТ.

Ова го пишувам по повод вчерашниот настан кој не смее да стане преседан само заради тоа што градските власти го игнорираат проблемот или се немоќни да го решат. А не дека не постои проблем. Ако се стореше нешто во изминативе неколку години во кои имаше и слични случаи објавувани во медиумите, навистина ќе можевме да… Read more »

Шамарите и тупаниците се резултат на вашата политика преполн лицемерие и национализам, ситнопартиски интерес и криминал

Posted by & filed under ПО ДОМА.

“Нападот не беше до Тодор Петров, туку до Македонскиот Народ, Црква и Држава.“ – Тодор Петров на неговиот фејсбук профил. Епа Тодоре, напад врз Македонија и Македонскиот народ беше исто нападот врз студентите на плоштат, нападот врз стечајните работници, нападот врз новинарите (како Саше Ивановски идр.) и нивното апсење (како Кежаровски), нападот врз LGBTI активистите… Read more »